94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Abécédé, herec přede

3.8.2021

Seminář A,B,C, Divadla
Seminář A,B,C, Divadla
 
Se seminářem Jaromíra Hrušky je to trochu složitější. Je do jisté míry pokračovacím, ale není nutné, aby člověk absolvoval předchozí seminář. „Věřím, že to po roce dá něco i těm, kteří na předchozím byli. Protože po roce lidé zapomenou a nyní si to oživí,“ říká Jaromír Hruška.
 
V semináři má osm frekventantů od třinácti let do středního věku. „Je to tak akorát,“ komentuje počet.
 
A pustí se do nich zhurta. Na semináři zpracovávají text Roberta Patricka Kennedyho děti. Děj celé hry se odehrává v americkém baru na konci 60. let. Zde se schází dost zvláštní osobnosti - herec, který sní o opravdové kariéře broadwayské hvězdy, voják, který poznal na vlastní kůži hrůzy války a je přesvědčen, že rozluštil tajemství života a smrti, dívka hippies, která hledala pravdu v demonstracích proti veškerému sociálnímu systému a nalezla "vězení" v alkoholu a drogách, žena-reportérka, která se zhlédla v prezidentovi USA Johnu Kennedym a jeho manželce Jackie, a herečka, která toužila stát se sexuální modlou, jakou byla Marilyn Monroe, píše se o hře v anotaci.
 
 
„Zvolili jsme princip, že budeme pracovat na konkrétním textu a budeme se snažit vytvořit kompaktní celek,“ vysvětluje Jaromír s tím, že na základě toho se dá pochopit a naučit řemeslo a poznat metody práce, které vedou k nějakému cíli. „Text je složen z monologů postav,“ popisuje Hruška. „Každá z nich se vyrovnává s dobou po atentátu na JFK. Je to pěkná herecká práce, na které se dá hodně naučit, osvětlit. Může to být pro seminaristy přínosné.“
 
Seminář se jmenuje A, B, C, Divadla – ABeCeDa Divadla a jeho cílovou skupinou jsou nejen začátečníci, ale i pokročilí herci, režiséři či dramaturgové, kteří si chtějí osvojit či znovu připomenout, co tvoří základy divadla. Letos Jaromír zvolil akcent na hereckou složku a na práci na dramatické postavě. „Situace, Postava, Asociace, Konflikt, Motiv, Emoce, Gag, Žánr – to jsou pojmy, kterými se budeme znovu zabývat ve vztahu k herectví a práci s hercem jako nepostradatelnou složkou divadelní inscenace," anoncoval režisér z Českého Krumlova obsah své dílny. „Věřím, že po absolvování semináře by mělo být jejich herectví opět o poznání svobodnější a práce s herci efektivnější.“
 
Zda a jak se to povede, možná budou moci poznat i lidé z venku. „Ambicí je alespoň něco dotáhnout k tradiční předváděčce. Ale uvidíme, zda se to povede a vyjde to,“ říká Jaromír.

Zpět