Se seminářem Jaromíra Hrušky je to trochu složitější. Je do jisté míry pokračovacím, ale není nutné, aby člověk absolvoval předchozí seminář. „Věřím, že to po roce dá něco i těm, kteří na předchozím byli. Protože po roce lidé zapomenou a nyní si to oživí,“ říká Jaromír Hruška.
V semináři má osm frekventantů od třinácti let do středního věku. „Je to tak akorát,“ komentuje počet.
A pustí se do nich zhurta. Na semináři zpracovávají text Roberta Patricka Kennedyho děti. Děj celé hry se odehrává v americkém baru na konci 60. let. Zde se schází dost zvláštní osobnosti - herec, který sní o opravdové kariéře broadwayské hvězdy, voják, který poznal na vlastní kůži hrůzy války a je přesvědčen, že rozluštil tajemství života a smrti, dívka hippies, která hledala pravdu v demonstracích proti veškerému sociálnímu systému a nalezla "vězení" v alkoholu a drogách, žena-reportérka, která se zhlédla v prezidentovi USA Johnu Kennedym a jeho manželce Jackie, a herečka, která toužila stát se sexuální modlou, jakou byla Marilyn Monroe, píše se o hře v anotaci.
„Zvolili jsme princip, že budeme pracovat na konkrétním textu a budeme se snažit vytvořit kompaktní celek,“ vysvětluje Jaromír s tím, že na základě toho se dá pochopit a naučit řemeslo a poznat metody práce, které vedou k nějakému cíli. „Text je složen z monologů postav,“ popisuje Hruška. „Každá z nich se vyrovnává s dobou po atentátu na JFK. Je to pěkná herecká práce, na které se dá hodně naučit, osvětlit. Může to být pro seminaristy přínosné.“
Seminář se jmenuje A, B, C, Divadla – ABeCeDa Divadla a jeho cílovou skupinou jsou nejen začátečníci, ale i pokročilí herci, režiséři či dramaturgové, kteří si chtějí osvojit či znovu připomenout, co tvoří základy divadla. Letos Jaromír zvolil akcent na hereckou složku a na práci na dramatické postavě. „Situace, Postava, Asociace, Konflikt, Motiv, Emoce, Gag, Žánr – to jsou pojmy, kterými se budeme znovu zabývat ve vztahu k herectví a práci s hercem jako nepostradatelnou složkou divadelní inscenace," anoncoval režisér z Českého Krumlova obsah své dílny. „Věřím, že po absolvování semináře by mělo být jejich herectví opět o poznání svobodnější a práce s herci efektivnější.“
Zda a jak se to povede, možná budou moci poznat i lidé z venku. „Ambicí je alespoň něco dotáhnout k tradiční předváděčce. Ale uvidíme, zda se to povede a vyjde to,“ říká Jaromír.