94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Blok - Okamžikoka, Festivaly baštim! a Od súdu s ostudú

Blok -  Okamžikoka, Festivaly baštim!  a Od súdu s ostudúHlavní program

1. 8. 2023 14:00 — 14:45

Předplatitelé A

1. 8. 2023 16:15 — 17:00

Předplatitelé B

Sál Josefa Čapka

Matěj Výborný
Doporučení z Mladé scény

O inscenaci "Okamžikoka":
Reakce na mě, reakce na tamto a támhleto, reakce za mírného světla na všechno

O souboru:
Soubor je o jednom členovi, který se zajímá o pohyb a o práci s ním v rámci sdělování nejrůznějších vjemů,objektů,pocitů,myšlenek atd…

Šáteček Nymburk
Nominace z Tvůrčí taneční dílny 2022, 10. celostátní přehlídky choreografií folklorních souborů

"Festivaly baštim!"
Co všechno se může stát, když jede soubor na festival? Choreografie vznikla k příležitosti 35. výročí souboru z touhy vytvořit nefolklorní číslo s živou hudbou. Volba padla na český muzikál Starci na chmelu, jehož melodie zůstaly, ale příběh a texty jsme změnili k naší potřebě.
Choreografka Anna Josephová vystudovala na Katedře tance HAMU v Praze obor pedagogika tance se zaměřením na současný tanec. Působí v ZUŠ A. Voborského v Praze, vede tréninky a tvoří s tanečním studiem Impuls.

FS Šáteček působí v Semicích a okolí a zpracovává především folklor Středního Polabí. Členy souboru jsou děti od těch nejmenších až po dospělé. Jednotlivé věkové skupiny od sebe nejsou striktně odděleny, ale naopak vytvářejí jedinečný celek, kdy se od sebe jednotlivé věkové skupiny učí a inspirují. Cílem folklorního souboru Šáteček je rozšiřování povědomí o českém folkloru tradičním způsobem formou hudebně-tanečních vystoupení, ale zároveň se snaží o integraci folkloru do současnosti jako každodenní součásti každého z nás.

choreografie: Anna Josephová
hudba muzikálu Starci na chmelu: Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála
hudební úprava pro FS Šáteček: Jan Šveňha
přetextování písní: Jana Šveňhová a Jan Šveňha

www.satecek.cz
facebook.com/satecek.cz

Rosénka – Hrozénka Praha
Nominace z Tvůrčí taneční dílny 2022, 10. celostátní přehlídky choreografií folklorních souborů

"Od súdu s ostudú"

Setkání města a venkova ve hře na súd. Kdo je žalobce, kdo obžalovaný a kdo se odváží hřích soudit? Jaké má kdo alibi? A je to celé opravdu jen hra? Odpovědi můžete zkusit hledat v choreografii, která čerpá materiál ze Strání na moravsko-slovenském pomezí.

Dlouholetá spolupráce choreografa a dramaturga Davida Pavlíčka s tanečníky souboru Rosénka dala vzniknout již řadě choreografií ať už tradičních, či spíše tanečně divadelních. Oba přístupy vychází z lidových tradic, které si originálními cestami přetvářejí do vlastní podoby.

Folklorní soubor Rosénka založila v roce 1982 Radka Baboráková, dcera legendárního primáše Hradišťanu J. V. Staňka. Původně malá skupinka dětí se postupně rozrostla až do současné podoby, kdy má soubor přibližně dvě stě členů ve věku tři až třicet pět let, kteří jsou rozděleni do deseti skupin. Hrozénka se věnuje písním, tancům a zvykům uherskohradišťského Dolňácka, Uherskobrodska, Luhačovského Zálesí či moravsko-slovenského pomezí, ráda si však odskočí i k tanečnímu divadlu. Hrozénku doprovází cimbálová muzika Muzička. Soubor spadá pod Dejvické divadlo.

choreografie: David Pavlíček
hudební úprava: Martin Stupka

www.rosenka.cz
www.facebook.com/fsrosenka