94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Byla pro nás výzva hrát v neobvyklém prostoru

3.8.2022

Rozhovor s režisérem Pavlem Skálou
Je to vlastně poprvé, co jste sáhli po takovém hodně klasickém, tradičním textu, pokud se nemýlím?
 
Když nepočítám Hru na Zuzanku a Její pastorkyňu, tak ano.
 
Proč jste se rozhodli pro tuhle hru?
 
Na začátku roku jsme se - jako pokaždé - bavili o tom, co budeme dělat. Když jsme seděli s Bárou v hospodě, říkala, že by chtěla dělat antiku, a já si vzpomněl, že jsem už dlouho chtěl zpracovat Aristofanovy Jezdce. Tak jsme je četli, nejprve jiný překlad, a pak jsem našli Stiebitze. A všichni jsme se shodli, že chceme dělat právě jeho překlad, byl tedy demokraticky zvolený. Ta témata, ta aktuálnost textu přišla děckám hodně zajímavá.
 
Však až běží mráz po zádech, jak je to aktuální. Jak jste přišli na to, že hru situujete do hospodského prostředí?
 
Když jsme začali zpracovávat text a už dlouho jsme se o něm bavili, rozdělil jsem děcka do dvou skupin, aby nějakým způsobem nadhodily, jak by to mohlo vypadat. A ve skupině, kde byly holky, vymyslely tu hospodu. Navíc taky to, že by tam měla být obrovské zrcadla, aby se to zrcadlilo. Říkal jsem, že je blbost dělat něco složitě, když to jde jednoduše. Ať si to vyzkouší u stolu, ještě bez piva a bez všeho. Pak jsme se do toho vrhli, protože mi text přijde pro nás dost aktuální. Je tam spojitost s námi Čechy, pivo a hospoda je české téma. Pořád se bavíme o tom, jestli bude či nebude nižší DPH, a politici dělají populistické kroky. Navíc, hospoda je u nás taky přirozené centrum, kde se lidi scházejí.
 
Hráli jste to už venku?
 
Poprvé ve Volyni.
 
Takže jste si tady museli vytipovat nějaké speciální místo.
 
Měli jsme to snadnější v tom, že nám ho vytipovali Honza Julínek s Šárkou Čmelíkovou. Vlastně to pro nás byla výzva, zahrát to někde v neobvyklém prostoru. A myslím, že je to prostor dobrý, i když kolem jezdí auta.
 
Máte nějaké pivního sponzora?
 
Nemáme. Ale máme kamaráda, který má hospodu, a dává nám pivo za nižší cenu. Ale každá repríza nás stejně stojí spoustu peněz.
 
Není vám líto vylitého piva?
 
Vzhledem k tomu konceptu ne.
 
Jana Soprová
 

Zpět