94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Chystám se na protiúkol

6.8.2023

Rozhovor s Tomášem Hájkem.

Jak jsi připadl na tohle hasičské téma?

To bylo na takovou částečnou objednávku. Už téměř před deseti lety si u mě naši dobrovolní hasiči objednali na svoji výroční valnou hromadu divadlo. Mně bylo hloupé hrát jim Fausta nebo něco jiného obecného, tak jsem se rozhodl udělat něco extra pro ně. Původně to měla být vlastně jednorázová záležitost. A když už tedy hrát o našich hasičích, tak jsem si je představil v tom nejheroičtějším výkonu, kterého by teoreticky mohli dosáhnout, a to je Národní divadlo.

Navíc je to tvoje oblíbené devatenácté století. Máš v merku nějaký další námět?

To sice mám, a dokonce by to vlastně bylo taky devatenácté. Jenže tentokrát na rozdíl od jiných her, kdy mi jde víc o příběh než o techniku, naopak tentokrát jde o tu techniku. Stanovil jsem si protiúkol – to znamená, že další divadlo nebude meotarové. Musím zkusit něco jiného, byť samozřejmě si myslím, že si nabiju ústa. A jsem ve velmi úzkých mantinelech, protože chci udělat něco, co není meotarové, ale zároveň by se mi šiklo něco pro naši samozvanou národní přehlídku stínového divadla. Takže něco trochu stínového – a takhle jsem si na sebe připravil past.

Vidíš, to jsem se chtěl zeptat: není čistě náhodou nějaký festival, na který bys chtěl naše čtenáře pozvat?

Čistě náhodou je. Blíží se to: sedmého a osmého října bude v Poniklé dvoudenní Samozvaná národní přehlídka stínového divadla Budiž stín. Kdo chce, může sledovat náš facebook, tam už najde odkaz někam, kde se případně může přihlásit, třeba se stínovou inscenací, nebo někoho doporučit, nebo se prostě přijet podívat.

Ještě vznesu jednu takovou drobnou stížnost. Alena Zemančíková si posteskla, že ačkoliv jsi zeměměřič, pořád ještě si nezpracoval Kafkův Zámek.

Ona mi to kdysi říkala. Jenže jak jsem třináctým rokem starostou a ty kafkárny prožívám dnes a denně, tak jsem těch podobných zámků, ve kterých bloudím českou byrokracii, asi natolik přesycen, že na to ještě pořád sbírám síly. Ale je to jedno z témat, která v dlouhodobějším horizontu zvažuju.

Ptal se Michal Zahálka

Zpět