94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

H - HUDBA

Lektor: Jan Matásek

V semináři nejde o technickou způsobilost ke hře na určitý nástroj nebo ke zpěvu, ale o celistvé vyjádření v rámci prostoru, který  hudba ve svém nejširším vymezení poskytuje.

Holky, hoši, hejbni haksnou, hoď hárem, hudba hraje hlasitou hitparádu. (Huš, hysterie, hanbo, hrůzo!)

Housle, heligon, honem harfu! Harmonika hobluje, houká, hoboj hvízdá, harmonium hučí. Hudba hrdě hlásá: „Hronov! Hurá!“ Honza

Hudební seminář je příležitostí k získání zážitků, poznatků a dovedností využitelných nejen při tvorbě hudební a zvukové složky divadelní inscenace. Seznámíme se se základními teoretickými znalostmi počínaje hudebním názvoslovím, možnostmi hudebních zápisů, jejich přednostmi a nedostatky. Objevíme základní orientaci v notovém zápisu, práci s dechem a hlasem. Zamyslíme se nad působením zvuků a hudby na psychiku a organismus. Vyrobíme si i jednoduchý nástroj.

V semináři nejde o technickou způsobilost ke hře na určitý nástroj nebo ke zpěvu, ale o celistvé vyjádření v rámci prostoru, který  hudba ve svém nejširším vymezení poskytuje.

Lektor Jan Matásek absolvoval Konzervatoř Pardubice, obor trombon, a pražskou Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor kompozice pod vedením Víta Clara. Komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla (např. Minor, Komedie, plzeňská Alfa, liberecké Naivní divadlo, Nablízko, hradecký Drak, brněnská Reduta, Viola ad.) a spolupracuje s řadou významných divadelních režisérů (Arnošt Goldflam, Jiří Adámek/Austerlitz, SKUTR, Rostislav Novák ml., Braňo Holiček, Michal Dočekal, Josef Krofta, Lída Engelová, Jiří Nekvasil a další…). Od roku 2001 působí jako skladatel, muzikant a herec v divadle Minor v Praze. Je autorem televizní hudby i celovečerních baletů. 

Jako lektor se opakovaně účastní divadelních festivalů (Jiráskův Hronov, Loutkářská Chrudim) a  od roku 1995 vede pravidelné hudební semináře na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Průběžně participuje na dalších hudebně-hlasových workshopech pro děti i dospělé (Zpěvomat, NIPOS-Artama, Struny dětem, Diagnostický ústav Hodkovičky, …)