94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Do Čechova jsme museli dozrát

5.8.2022

Rozhovor s režisérem Divadla RADAR/Hrobeso Luďkem Horkým
Proč jste si zvolili tak těžkou disciplínu, jakou Čechov beze sporu je?
 
Důvodů je hodně. Jedním z mých snů bylo jednou Čechova zkusit. Odkládal jsem to dlouho z dobrých důvodů. Abychom mohli dělat tak těžkou látku, jakou Čechov beze sporu je, museli jsme dozrát já i soubor. Náš soubor pracuje kontinuálně už dlouhou řadu let. A proto, aby se rozvíjel, je dobré volit různé úkoly. My jako interpretační činoherní divadlo vyhledáváme zajímavé texty z okruhu již existující dramatiky a Čechov takové texty nabízí.
 
Říká se, že Čechova by měl režírovat režisér do třiceti let, jinak už mu neporozumí…
 
Tuto podmínku jsem rozhodně nesplnil, ale řekl jsem si, že bych to stihl alespoň do padesáti. Nechci říkat, že se představení povedlo, ale povedlo se mi to stihnout před padesátkou.
 
Baví mě tempo hry.
 
Díky. Tempo řešíme hodně. Naším cílem je ještě je zdokonalit. Tak, aby větší prostor dostaly pasáže a významy, které nesou humor. Je to ale fakt dřina a já i herci to už necháváme vis maior. Důležitější je pro mě to, aby zůstala určitá rovnováha mezi dobře zvolenou mírou stylizace a autenticity. Je to opravdu nelehké, ale na druhou stranu musím říct, že pracovat na Čechovovi je nesmírně zajímavé pro celý soubor.
 
Upravovali jste nějak text?
 
Lehce jsme jej krátili ve spolupráci s Janou Sloukovou, která s námi na inscenaci dramaturgicky spolupracovala. Krácení ovšem není významné. Kromě toho jsme se snažili text i trochu aktualizovat po jazykové stránce. Přeci jenom i překlad Leoše Suchařípy, který jsme zvolili a který je velmi trefný, existuje již několik desítek let a stárne. Jazyk se vyvíjí. A přidali jsme texty písní.
 
Hudební složka představení je dílem souboru?
 
Lidé ze souboru si sami skládali hudbu i texty. Především kapela. A Anička, která hraje Ninu, v tom také hrála významnou roli.
 
Jak je složité po technické stránce mít na jevišti živou elektrickou kapelu místo playbacku?
 
Snadné to není. Na každém dalším zájezdu je to znovu stejně těžké. Rozdíly mezi jednotlivými sály jsou skutečně značné a my nemáme natolik profesionální tým, aby pro nás byla samozřejmost hrát v jakémkoliv prostoru. I když je náš technický tým mimořádně dobrý a jsem na něj hrdý.
 
Kdy jste měli premiéru a kolik máte repríz?
 
Premiéra byla v prosinci 2021 a repríz může být lehce přes deset.
 
Čechov pro vás byl jednou z met. Která bude ta další?
 
Logika není v tom, aby byla každá další hra něčím těžší. Spíš jde o to, abychom si zkoušeli rozdílné žánry a abychom se potkávali s tématy, která nás zajímají a mohou být zpracována různým způsobem. Konkrétní kus, který budeme studovat, ještě neprozradím. Snad jen, že to bude něco lehce komediálnějšího, než je tato komedie od Čechova.
 
Honza Švácha
 

Zpět