94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

FREDY

FREDYHlavní program

31. 7. 2023 15:00 — 16:15

Předplatitelé A

31. 7. 2023 19:45 — 21:00

Předplatitelé B

Sokolovna

Divadlo Masopust
délka představení: 75 min bez přestávky
přístupné divákům starším 15 let

MILOSLAV KÖNIG, FREDY HIRSCH

svaté zlo
Některé příběhy jsou zdánlivě nedotknutelné. Nesou velké napětí. Mají skryté plochy a tajné chodby. Můžeme jen tančit kolem vchodu do jeskyně a nahlížet dovnitř. Život Fredyho Hirsche k takovým příběhům patří. Je zahalený několikerou nedotknutelností – je to příběh trenéra a učitele dětí v nelidských podmínkách, žida v koncentračním táboře, příběh homosexuála v totalitě.

Důraz na tělesnou zdatnost, pohyb a hygienu. Na kázeň a pravidelnost. Jak si může člověk v totalitním vězení uchovat sebeúctu? Tím, že s dětmi nacvičuje divadelní představení? Že v nich i v sobě buduje vědomí nedotknutelnosti, možnosti hry a proměny?

„Příspěvek zločinců do dějin lidstva spočívá v tom, že nechávají druhé trpět jako málokdo. Neústupným psychopatickým úsilím přetvářejí vlastní strachy a utrpení, někdy dokonce v nejvyšší utrpení milionů. Je to existenciální účast, kterou ale nelze negovat.“ Úryvky z filozofické eseje polské filozofky Jolanty Brach-Czainy Svaté zlo (soubor esejů Škvíry existence vydalo nakladatelství Malvern) vedou dialog s obrazy Fredyho Hirsche. Umožňují myslet a nahlížet nevyslovitelné prožitky a úvahy o situaci člověka uvězněného v koncentračním táboře, který nepodlehne všeobecné rezignaci a strachu. Vyjednává uvnitř v sobě i s okolím.

Na konci života byl Fredy postaven před výzvu k celotáborové vzpouře. „Přesvědčoval jsem ho, že je nezbytné mít nějakého vůdce a že on byl za něj vybrán. Na to mi řekl, že chápe situaci, že však kvůli dětem se nemůže rozhodnout. Podle popisu si Fredy Hirsch vyžádal hodinu na rozmyšlenou.“ Pohybujeme se divadlem „hodiny na rozmyšlenou“, podle vzpomínek pamětníků, filozofických map, pohádek pro děti a pohybů těl při setkání s jinými těly.

INSCENAČNÍ TÝM
Autor: Miloslav König, Fredy Hirsch
Režie: Jan Nebeský
Dramaturgie a spolupráce na scénáři: Tereza Marečková
Scéna: Jan Nebeský, Petra Vlachynská
Kostýmy: Petra Vlachynská
Hudba: Martin Dohnal
Produkce: Majda Bejdáková, Veronika Svobodová
Vizuál: Lucie Urban, Petra Vlachynská, Monsters
Trailer: Adam Kratochvíl
Fotografie: Lucie Urban

HRAJÍ
Miloslav König, Sebastian Pöthe