94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Fyzická energie mě hodně baví, vyndat ji ven, zpotit se

2.8.2023

Rozhovor s Matějem Výborným.

Ty jsi z mosteckého souboru od Pavla Skály?

Dělám divadlo i u Pavla, teď už jen v souboru Všecky barvy, to je soubor, kterej funguje zhruba sedm osm let. Ale je to úplně jiná práce.

Právě, ty se věnuješ pantomimě, a ačkoliv má Pavel v rejstříku snad všechny typy divadla, tak tenhle ne. Jak ses k pantomimě dostal?

Byl jsem u Pavla v souboru Špenát a kedlubna, dělali jsme tam představení a hezky plynule to přešlo do toho, že jsme nepotřebovali mluvit, a de facto jsme přišli na to, že děláme jenom pohybový věci. Vůbec jsme nepřemejšleli nad technikou, nikdo z nás o tom nic nevěděl, ale snažili jsme se nějakým způsobem dělat fyzický divadlo. Já jsem si pak vyzkoušel roli v Sovím zpěvu, ve které jsem hodně mluvil. Říkal jsem si, že to je pro mě taky do budoucna výzva se naučit dobře mluvit. Ale pohyb mě donutí soustředit se na sebe a vydat ze sebe něco, co nevydám přes to slovo. Fyzická energie mě hodně baví, vyndat ji ven, zpotit se a nepřemýšlet nad tim policajtem, kterej mi říká, jak se pohybovat.

Ty máš ale skvělou techniku. Jak jsi k ní přišel?

Začínal jsem u Aničky Kukuczkový, to je skvělá mimka. Můj základ vznikl z online výuky, protože byla korona. Online jsme dělali techniku a pantomimu, takhle jsem ji měl na mobilu v kuchyni na stole. Potom mě předala k Vojtovi Svobodovi a Lukášovi Šimonovi, to jsou taky mimové. Lukáš Šimon věděl, že se chci dostat na HAMU, tak si mě vzal pod křídla a s ním jsem zůstal až do přijímaček, který jsem i díky němu udělal. Teď budu pracovat třeba s Radimem Vizvárym a lidmi, kteří jsou pro mě hodně inspirativní.

I jenom jedno představení vypadá fyzicky náročně, dnes jsi hrál dvě. Jak to zvládáš?        

Je to vyčerpávající, ale pro to, co chci dělat, je to základ. Radim ve čtyřiceti čtyřech letech hraje hodinu a půl představení. To bych teď nedokázal. Je super to hrát hned za sebou, když jsem teď čekal tu hodinu a půl, tak jsou ty svaly dobrý, pohybuje se to, ale pak zjistíš eh… tyjo. Už je to nějaký ztuhlý. Fyzička je hodně velkej základ profese, kterou chci dělat.

A ta skříň – není už po všech těch reprízách trochu rozvrzaná?

Ta skříň je skvělá! Dnes při druhým představení jí upadly dveře v úplně skvělý chvíli. Zároveň ji neumývám, takže už na ní ulpívají vrstvy barvy. Myslím, že při desáté repríze ji rozbiju úplně.

Ptala se Kateřina Prášilová

Zpět