94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Hronov, divadelní Olymp(iáda?)

5.8.2023

Sedmý sloupek Jana Duchka.

Vážení přátelé klání a zápasů, na prknech, která znamenají svět, začíná olympiáda divadelních disciplín. Diváci leští brýle, recenzenti ostří tužky. Před arénou již vlaje vlajka a zazněly úvodní hymny. Počínají se žhavit reflektory a opona jde vzhůru. A máme tu první disciplínu, která se jmenuje „získej divákovu pozornost“. No, lehké to tentokrát nebude, nějaké zaujaté tváře v publiku vidět je, ale jsou podsvíceny displeji svých telefonů. Co na to naši borci? Zahájili tvrdě a nekompromisně zcela nemotivovaným příchodem a již konverzují. Replika střídá repliku v pravidelném tempu, spoluhráči si dávají uctivě přednost a jediné slovo nezůstane opomenuto. Tohle bude dlouhá a vyčerpávající bitva. Přihlásíme se vám opět za chvíli a předáváme slovo do Čapkáče.

Tedy takhle nějak by mohl Jiráskův Hronov vypadat, kdyby byl skutečně soutěží. Není. Zaplať Bůh. Představa, že lze divadlo objektivně měřit, je ovšem zombie, která si do hrobu chodí dát jen krátké odpolední schrupnutí a jinak obdivuhodně svěže běhá mezi námi amatérskými divadelníky. Pro inspiraci přidávám návrh doplněného evaluačního dotazníku příštího Divadelního Pikniku Volyně:

Hmotnost kulis? 15 kg => divadlo do 1 tuny = 1 bod.

Dítě na jevišti? ANO = 1 bod stržen.

Živá hudba na jevišti? ANO = 3 body.

Čas strávený zkoušením (za dozoru rozhodčího akreditovaného NIPOS)? 198 hodin = 5 bodů.

Počet přeřeků? 6 => kategorie 5–9 přeřeků = 3 body.

Doba smíchu publika? 17 vteřin – body neuděleny + žlutá karta, zjištěna přítomnost klaky.

Doba pláče publika? 9 vteřin – body neuděleny, inscenace nebyla předem zařazena do kategorie „tragédie“.

Doprsk z forbíny? 4,71 m (zaokrouhleno na celé centimetry nahoru) = 5 bodů.

Přítomnost profesionála v realizačním týmu? NE = 2 body.

Předchozí účast na Jiráskově Hronově? ANO = 1 bod stržen.

Umělecký dojem? Ale no tak, nejsme krasobruslení! Tady jde o postup, a ne o dojmy.

Výsledek = 17 bodů. Vzniká tedy nárok na účast na Jiráskově Hronově 2024. Soupeři se mohou proti výsledku odvolat do 14 dnů. Vítězům (postoupivší soubor) gratulujeme, poraženým (diváci) přejeme hodně inspirace.

Zpět