94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

HT - Herecký tréning - HT1 a HT2 spojené do jednoho šestidenního semináře

29. - 31. července

Sklapovačky hercovy mysli aneb Vnitřní herecká technika

Třídenní herecký seminář může zaujmout širokou škálu herců od začátečníků až po zkušené matadory.

Hra herců na jevišti, kterou vidí diváci, je jen špička ledovce. Avšak pod hladinou je mnoho práce, která se sama neudělá! I když herectví jistě lze považovat za umění, přesto potřebuje tréning! A nejen fyzický. V prvním třídenním semináři se zaměříme na tréning vnitřních technik a elementů herecké hry, jako jsou koncentrace, jevištní pozornost, fantazie, inspirace, atmosféra, práce s tělesným napětím a uvolněním či vnímání impulzů vlastního těla, které můžou zažehnout jiskru hereckého jednání. Nikoli pomocí kliků a sklapovaček, ale během her, cvičení a improvizací budeme sami v sobě trénovat nacházení hravosti a touhu tvořit.

2. - 4. srpna

Raz, dva, tři, šou, dva, tři aneb Herec a rytmus

‌Rytmus je všude kolem nás. Navíc každý divadelník stále někde slyší ten magický výraz tempo-rytmus, aniž by kolikrát tušil, co to přesně znamená… Jak se dá tedy rytmus využít v herecké tvorbě? Jak může herci pomoci budovat dramatickou situaci, vystavět postavu, fungovat v rozličných žánrech…? V mnoha cvičeních, technikách a hrách budeme ohledávat možnosti vnějšího i vnitřního rytmu, budeme hledat vlastní rytmus a dokážeme si, že herecký rytmus se neomezuje jen na poučku: vidím, cítím, pauzka, šrum!

Třídenní herecký seminář může zaujmout širokou škálu herců od začátečníků až po zkušené matadory. 

Semináře jsou na sobě nezávislé, ale lze je absolvovat oba, hereckého tréningu není nikdy dost! 

Lektor Miroslav Ondra je dramaturg, herec, pedagog a muzikant. 

Vystudoval obor Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v současnosti je dramaturgem Městského divadla Brno a učí muzikálové herectví na Divadelní fakultě JAMU. Jako herec působí v nezávislém brněnském divadle Vejminek (bývalý BuranTeatr). V minulosti prošel mnoha dílnami Jiráskova Hronova jako účastník a nyní se často vyskytuje v roli porotce na amatérských divadelních přehlídkách. Je také akordeonista a zpěvák klezmerové kapely Létající rabín.