Dlouholetý lektor hronovských seminářů, mim Michal Hecht, tentokrát přijel se skupinou lidí z celé republiky. Jedná se o skupinu DAMS Praha, která dala dohromady představení KARMA. To získalo nominaci z Otevřena Kolín, celostátní přehlídky pantomimy a pohybového divadla.
Jak se takhle skupina vlastně dala dohromady?
Vznikla původně ze dvou šumperských seminářů. Scéna mladých se koná v Šumperku vždycky na konci srpna. Už před dvěma lety jsem tam měl partu, se kterou jsme tohle představení nahodili. Ta parta pak zanikla. Rozjelo se nám tzv. Nonverbálno, což byl projekt, který běžel o víkendech v průběhu celého roku. Bylo tam pár stejných lidí z té předchozí party a pár se přidalo nových. Na dalším běhu v Šumperku jsme zkoušeli jiné představení a pak jsme se dohodli, že novými lidmi oprášíme tuto dva roky starou inscenaci. Během pár víkendů jsme ji dali dohromady.
Takže i když vystupujete pod názvem DAMS Praha, jsou to lidé z různých míst?
Ano, jsou to ti, kteří se sjeli do Šumperka z celé republiky, od Olomouce po Klatovy. Občas se sjedeme na víkend a společně pracujeme.
Na vašich seminářích, jak jsem viděla, vznikají věci devising metodou a z improvizace pak sestavíte mozaiku situací.
Je to stejný systém, jakým jsem pracoval se seminaristy tady na Hronově. Pět dní jsme etudovali náhodná témata, vše, co nás nějak inspirovalo. A pak jsme z toho vybrali, co nás zaujalo, našli jsme společné téma a vymysleli projekt, který jsme během dvou, tří dnů vyčistili a udělali jsme něj představení.
Měli jste v tomto případě nějakou výraznou inspiraci?
Pomohlo nám, že jsme hráli na Šumpersku, kde má velkou tradici čarodějnictví, které se tam kdysi odehrávalo. Je tam muzeum věnované té problematice, vypráví se různé legendy. Z toho jsme vyšli.
A zároveň se vám tam dostalo módní téma genderové…
To nám k tomu náhodou přiskočilo, tak jsme zkusili najít souvislosti.