Loňský jubilejní ročník Jiráskova Hronova byl do poslední chvíle nejistý. Byla pro vás letos situace jednodušší?
Jak se to vezme. Při tom, co se stále děje, nebylo nic jistého do poslední chvíle. Ale budu mluvit jen za sebe – po té loňské zkušenosti jsem k tomu přistupoval pragmatičtěji, s větší rozvahou a klidem. Už jsem se tak nestresoval z každé změny, která přišla, protože jsem věděl, že rozhodně není poslední. Pozitivně nás překvapilo, že se podařilo realizovat drtivou většinu celostátních přehlídek. Na druhé straně nám to trochu zkomplikovalo přípravy. Po loňské zkušenosti jsme si říkali, že patrně nebude Mladá scéna a Dětská scéna, ale obojí se odehrálo, a tak jsme na poslední chvíli přidali prostor Myšárny, aby se nám inscenace někam vešly. Sokolovnu jsme stejně jako loni vypustili.
Pozitivní je, že program je díky množství uskutečněných přehlídek více naplněný. Také park je docela programově nabušený, a hrát se bude i na náměstí – i když ne tolik jako loni.
Vznikla spousta kratších a komornějších věcí, což je pravděpodobně způsobeno tím, že soubory mohly zkoušet tak maximálně doma v obýváku, a ty inscenace jsou tomu přizpůsobené. V programu je tedy velká řada malých produkcí, ale je tam i velké divadlo. Takže myslím, že ten program bude zajímavý.
Všimla jsem si, že některé soubory se objevují na různých přehlídkách se stejnými tituly, a tak se stává, že jsou nominovány či doporučeny z různých přehlídek. Jak se z těchto nominací a doporučení vybírá?
Letos těch nominací bylo méně, zato bylo více doporučení. Některé přehlídky dokonce vůbec nenominovaly, ale jen doporučovaly. O účasti na Hronově rozhoduje programová rada, která je složena z odborných pracovníků NIPOS a dalších odborníků, kteří viděli ty inscenace na přehlídkách. Rada dává doporučení, kdo připadá v úvahu. Já osobně se vždycky snažím do programu JH dostat maximum možných představení. A letos se víceméně podařilo dostat tam všechny doporučené, s nimiž jsme nalezli časovou shodu. Takže se dá říci, že drtivá většina doporučení z přehlídek se v programu JH objeví.
Čtenáře jistě bude zajímat, kdo konkrétně o tom rozhoduje. To souvisí s onou každoroční otázkou „Kdo to sem poslal?!“
Těch lidí je samozřejmě více. V dramaturgické radě jsou Milan Schejbal, Jaromír Hruška a Luděk Horký. Programová rada je složená z odborných pracovníků divadelních oborů NIPOS-ARTAMA a ředitelky KIS Hronov (Šárka Čmelíková). Festivalový výbor se skládá ze zástupců Ministerstva kultury České republiky, NIPOS-ARTAMA, Města Hronov a KIS Hronov a zástupců organizací a spolků celorepublikově působících v oblasti amatérského divadla a dramatické výchovy u nás, jako jsou Amatérská divadelní asociace, Česká sekce UNIMA, České středisko AITA/IATA, Klub přátel umění v ČR, Kulturní a informační středisko Hronov, Společnost Amatérské divadlo a svět, Svaz českých divadelních ochotníků a Volné sdružení východočeských divadelníků.
Kolik tedy konkrétně bude na Hronově inscenací?
Hlavní program nabídne 22 inscenací v 76 představeních. Doprovodný a tzv. off program dalších více než 40 divadelních představení a přes 20 koncertů.
To je tedy úctyhodné množství. Z jakých přehlídek konkrétně přišly nominace a doporučení? I když se jedná o mezidruhovou přehlídku, většinu asi budou mít činoherní soubory z Volyně?
To se nedá říct. Je pravda, že činohra je zastoupena více tituly, ale není to úplně zásadní. Rozhodně to není tak, že by Volyně převálcovala všechny ostatní. Nominace a doporučení přišla z přehlídek Volyňský Piknik, Šrámkův Písek, Loutkářská Chrudim, Mladá scéna Ústí nad Orlicí, Dětská scéna Svitavy, Wolkrův Prostějov. Neuskutečnily se pouze přehlídky Otevřeno Kolín, Popelka Rakovník a festival seniorského divadla. Mimo systém celostátních přehlídek vybrala programová rada jednu inscenaci z neuskutečněného programu KDP jako zástupce venkovských divadel. Je to inscenace Řeči Dobřichovské divadelní společnosti.
Kde všude se tedy bude hrát? Jak to počítám, tak v Jiráskově divadle, Čapkově sále a Myšárně. A samozřejmě v parku.
Ano, v parku Aloise Jiráska budou dokonce dvě scény, jak bylo zvykem i v minulosti. Hlavní a malá stage, která nahrazuje stan. Je to dobré z několika důvodů – v dané situaci, kdy se musí hlídat počty lidí ve vnitřních prostorách, vlastně není jasné, jestli je stan vnitřní, nebo venkovní prostor, ale přiklonili jsme se k tomu, že je to prostor venkovní. Loni to bylo docela oblíbené, a věřím, že i letos bude diváků dostatek. Dvě inscenace se uskuteční v meditační zahradě u hronovského kostela. Zprostředkovala to ředitelka KIS Šárka Čmelíková. Letos to zkoušíme poprvé, a když se to osvědčí, mohlo by se tam příští rok dát inscenací více. Jen jsme řešili, jestli se programy v parku a v meditační zahradě nebudou rušit, ale vypadá to, že ne. A samozřejmě budou probíhat představení i na náměstí.
Důležitou součástí Jiráskova Hronova jsou semináře. Loni jich bylo méně, letos jste se vrátili k vyššímu počtu…
Zkusili jsme nabídku rozšířit. Je tam jedenáct seminářů, podařilo se nám lépe domluvit s hygienou, co se týká počtu ubytování, což zajišťuje Šárka Čmelíková. Díky tomu můžeme ubytovat více lidí, takže jsme mohli realizovat více seminářů. Nejsou úplně přeplněné. Očekávalo se, že návrat lidí nebude takový boom, ale momentálně máme asi 130–140 seminaristů. To je podle mého v téhle nejisté době dobrý výsledek.
Jak odhadujete celkový počet účastníků JH?
Určitě jich bude něco přes dvě stovky. Když dám dohromady účinkující, seminaristy, včetně semináře SČDO, organizační štáb, redakci a festivalové hosty.
Letos dochází k určité změně i ve zpravodajství z JH. Nebude už jen papírový Zpravodaj, ale navíc…
Rozhodli jsme se letos rozšířit informovanost. Informační kanály se rozšíří o nový zpravodajský portál jiraskuvhronov.info, který funguje v nějaké formě už od začátku července. Čtenáři by tam měli najít recenze, články, rozhovory, ohlasy, informace o programu, ale také třeba navigační mapu Hronova či odkazy na youtube. Bude to interaktivnější, živější. To znamená, že kdo nechce mít papírový Zpravodaj, bude mít průběžně během dne možnost sledovat zprávy, co se aktuálně děje v rámci Hronova. Letos to zkoušíme poprvé, uvidíme, co to udělá. Ale ten formát si určitě svého čtenáře a sledovatele najde. Bude tam prostor pro blogy. Takže kdo si chce psát svůj blog v rámci Jiráskova Hronova, tak bude mít možnost prezentace v rámci tohoto webu. Papírový Zpravodaj JH bude samozřejmě každodenně k dispozici všem účastníkům, včetně posledního čísla, které vychází v neděli v elektronické podobě.
Tak už nezbývá než si vzájemně popřát, ať nám to letos zase vyjde tak, jak má.