94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Je to těžké, když lidi padají z oken

4.8.2023

Rozhovor s režisérem DK Jirásek Václavem Klapkou.

Režiséra Václava Klapku jsem oslovil po představení již podruhé v tomto ročníku festivalu. Tentokrát to bylo po hře Lakomec od Molièra v úpravě souboru. 

Slyšel jsem, že se vaše představení potkává s neuvěřitelnou smůlou…

Ze sedmi lidí, kteří hráli na premiéře, dnes v Sále Josefa Čapka hráli dva. Důvodem byla zranění, nemoci, porod. Rodila samozřejmě pouze jedna herečka. Ostatní různě padali z oken, ze schodů, měli srdeční problémy, takže jsme dnes měli pět alternací.

Jak je možné to přezkoušet? To se přece nedá stihnout…

Moc jsme to nestihli, bylo to vidět. Jsme zvyklí na trošku jiné obrátky, než v jakých se hrálo dnešní představení.

Hráli jste Molièrova Lakomce, ovšem text byl jiný, než bývá obvyklé…

Napsali jsme si ten text do pusy, aby byla inscenace o dvacátém prvním století. Upravili jsme si to sami. Většinu textu jsem psal já, ale velký podíl na tom mají i ostatní členové souboru. Když přišli s nějakým nápadem, a ten nápad nebyl proti duchu toho, jak hrajeme, tak jsem jenom zatleskal.

Kolik ve hře zůstalo Molièra a kolik je váš text?

Struktura hry zůstává Molièrova, vývoj všech figur je také jeho. Poznámky, které text aktualizují, jsou naše.

Proč jste si vybrali zrovna Lakomce? Je aktuální?

Potřebovali jsme si po covidu a všech průšvizích odpočinout, takže jsme si vzali komedii. Komedie máme rádi a Molièrův Lakomec je velice dobrá komedie.

Na Jiráskově Hronovu jste pravidelně, loni zde byl Štěpán Kňákal se svojí režií a letos zde máte hned dvě inscenace vy… Máte tedy víc součástí souboru?

Jak jste sám řekl, loni zde byla mladší část souboru. Zdá se, že náš soubor se začíná generačně rýsovat a bude více režisérů, a to je velmi dobře.

A co má tedy váš soubor v plánu dál?

Momentálně mám v plánu dát si jedno nebo dvě piva. Ale vážně, budeme něco dělat s Vlaďkou Zborníkovou, se kterou jsme předevčírem hráli Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka v Sokolovně. Chceme začít zkoušet jednu věc a co bude dál, to se uvidí. Je to dost těžké, když vám lidi padají z oken a ani v sedmi lidech nejste schopen něco uhrát.

Co tedy máte v současné době na repertoáru?

Kromě těch dvou věcí, které jsme letos hráli na Jiráskově Hronovu, bude Štěpán Kňákal ještě reprízovat inscenaci S vyloučením veřejnosti. Mladí také chtějí oživit Sen noci svatojánské, inscenaci, se kterou jsme byli na Hronově na konci devadesátých let, a chtějí ji hrát pro seniory v České Lípě.

Ptal se Honza Švácha

Zpět