94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Jsem vlastně takový náhradník

5.8.2023

Rozhovor s režisérem Václavem Poldou.

Proč zrovna Saturnin? 

Takhle komedie byla plánovaná k 50. výročí souboru a při téhle příležitosti měl režírovat někdo úplně jiný. Byl to vlastně nějaký kompromis mezi tím, co chtěl soubor, co chtěl ten člověk, a nakonec to spadlo na mě. Já vůbec nedělám komedie, pro mě je to takové na hraně, ale ještě je to přijatelné... Takže vlastně funguju jako náhradník.

Udělal jste si ovšem vlastní dramatizaci.

Já si vždycky dělám vlastní dramatizace, tak i tentokrát.

Jistě jste už nejednou dostal otázku, proč tam není slavný monolog doktora Vlacha o koblihách.

No, právě proto, že to všichni očekávají. 

Ve většině dramatizací je Saturnin dominantní, v té vaší se mi zdá, že všechny postavy jsou na stejné úrovni. Každá má svou „hvězdnou“ chvilku.

My jsme chtěli, aby to bylo spíš o tom, jak si ti lidi hrajou, jak blbnou. Jak říká doktor Vlach na začátku, že je ostudné, když člověk zapadne do nějakého stereotypu a lituje dne, kdy si neužije, nepobaví se. Takže hlavní ambicí bylo, aby to bylo hravé a herci i diváci si to užili. 

Máte tam přidanou postavu, kterou jsme si nazvala „klaunem“.

To je trochu z nouze ctnost. Bylo tam potřeba několika postav navíc, a nechtěl jsem tam kvůli dvěma větám tahat další a další lidi. Tak myslím, že to ten Honzík (Škach) docela zvládá. 

Ptala se Jana Soprová

P.S.: Viděli jsme původní představitelku slečny Barbory (Majda Španělová), která byla na počátku alternována kvůli těhotenství a později se do představení vrátila. Nyní je opět těhotná, takže jsme patrně viděli její poslední představení. Soubor bude zkoušet s novou Barborou, protože o inscenaci je velký zájem.

Zpět