94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

K ravu jsme se dostaly přes to, jak je to celý nechutný

31.7.2023

Rozhovor se souborem Poslední nakonec.

Rozhovor se souborem Poslední nakonec jsem vedla velmi krátce po představení. Eliška, Věra, Alice a Kateřina se vlastně jenom převlékly, protože jeviště v tu chvíli vyklízel sbor mladých mužů.

Vy si s sebou na přehlídky vozíte vlastní technický tým?!

Věra: My jsme chtěly, aby se kluci jeli taky podívat. Jsou ze soboteckého souboru, tak jsme si je vzaly s sebou.

Eliška: Jinak máme jen zvukaře Pepíčka, ten jezdí vždycky.

K tomu vám ze srdce gratuluju. A teď vážně – proč Faust?

Eliška: Dva roky zpátky jsme v souboru zbyly tři a přemýšlely jsme, co budeme hrát. Tak jsme si vybraly Fausta, protože to je ideální hra pro tři. (smích) Napadl Alici a my jsme se ho chytily a nepustily. I když Lada říkala nenene, protože měla pocit, že nemáme kluka, což byl správný pocit. Měla problém s tím, jak to vyřešit. A pak jsme to vyřešily.

Pracujete s různými faustovskými překlady, jak jste k tomuhle rozhodnutí došly?

Eliška: Výchozí pro nás byl překlad Radka Malýho, ale tím, že to je překlad udělanej na klíč pro Národní divadlo, jsou tam nějaké věci jinak, než my jsme potřebovaly. Ty jsme hledaly v ostatních překladech.

Alice: U Markétčiny komůrky jsem si v tom, co jsme tam měly původně, říkala, že tam Markétka zní strašně hloupě. Tak jsem si vybrala něco jinýho. Bylo to i o tom, co se nám dobře říká.

Vrtá mi hlavou, jak jste přišly k rave parties…

Kateřina: Původně jsme celého Fausta chtěly převést to budoucnosti, což za mě bylo pitomé. K ravu jsme se dostaly přes to, jak je to celý nechutný.

Eliška: Šly jsme do toho s tím, že chceme, aby to bylo pohybový divadlo. Pro spoustu situací jsme našly taneční zkratky. Potom nám celý téma rave party přišlo odpovídající prostředí, kde se nachází Faust.

Vaše inscenace je dost otevřený tvar, který nabízí množství interpretací. Zaskočil vás nějaký výklad?

Alice: Já tam porodím nehet a spousta lidí si myslelo, že je to třeba střešní taška nebo lopatka. Lidem to přijde nepochopitelný.

Eliška: Nebo jakto, že dvě ženy mají dítě…

Věra: … nebo sex.

Eliška: Nás v tvůrčím procesu nikdy nenapadlo, jak obří problém je, že změníme pohlaví hlavního hrdiny. Spousta lidí to není schopná skousnout.

Věra: Pak se hledají alternativní konce, třeba že Markétka má dítě s vesničanem.

Ptala se Kateřina Prášilová

Zpět