Letos se změnil systém objednávání lístků. Jaký byl hlavní důvod?
Chtěli jsme komunikaci s festivalovými hosty posunout zase někam dál. Letos je zkušební ročník a uvidíme, kam to půjde. Myslím, že se nám podařilo vytvořit příjemné uživatelské prostředí pro nákup seminářů. Všichni si objednávali a kupovali bydlení, stravování i semináře na jednom místě.
Takže konečně všechno v jednom?
Přesně, lidi přišli na stránky a vybrali si, jestli chtějí permanentku, jestli chtějí PC nebo ne, jestli chtějí stravu, nebo ne, jestli chtějí ubytování tam, nebo tam. Sečetlo se jim to a nakonec to celé zaplatili. Postupovali jsme takhle i se vstupenkami, kde máme na webu dvě možnosti. Buď si vybereš vstupenky na jednotlivá představení, nebo si zvolíš dvě kompletní divácké řady.
A do toho jste účastníky „očipovali“.
Cílem je, aby s čipem, který účastníci dostanou, absolvovali celý Jiráskův Hronov. Ale uznávám, že to hned vše nebylo bez chyb a třeba někde u ubytování vyžadovali kromě čipu i papírové potvrzení. Za to se moc omlouvám. Už jsme to nedokázali zastavit. Ale chceme, aby ve výsledku lidé přišli do infocentra, dostali čip a absolvovali s jeho pomocí celý Hronov. Každopádně je tento rok zkušební a přechodový a věříme, že vychytáme všechny nedostatky a nejpozději příští rok to bude ok.
Letos se trochu změnily hrací prostory. Proč skončila Myšárna?
Máme víc inscenací, než bylo za uplynulé dva roky, ať už z finančních nebo produkčních důvodů. Letos jsme zkusili zrušit Myšárnu s tím, že když bude pro některou inscenaci potřeba komorní prostor, využijeme variabilitu Sálu Josefa Čapka, což se letos stane asi jednou. Myšárna zkrátka nebyla až tak potřeba. Samozřejmě jsou soubory, které by tento prostor přivítaly, ale s nimi jsme se dohodli, že budou hrát třeba pod jevištěm v Čapkárně. A díky tomu máme možnost přivítat seminář Martina Špetlíka. Na jeho seminář spousta lidí vzpomíná a jsem rád, že se podařilo ho sem dostat. Jeho seminář Světlo a tma bude přibíhat právě v Myšárně.
Vrátila se naopak Sokolovna.
Ano, dřív do ní nebylo co dát. Nebyly celostátní přehlídky a nebyl důvod mít otevřený další hrací prostor. Mít místo, kde se polovinu festivalu nehraje, mi přijde zbytečné.
Teď už tedy máte důvod další hrací prostor využít. Znamená to, že se po covidu zase systém amatérských přehlídek rozběhnul naplno?
Po dvou letech se vrátilo Otevřeno Kolín a Tanec. Letos dokonce máme nominace za dva roky, takže máme zástupce ve dvou blocích, protože by se do jednoho nevešli. Po nějaké době jsou letos zastoupeny všechny druhy divadla.
Letos jste vsadili nejen na divadlo, ale i na film.
Připravili jsme letní kino, které bude promítat od pondělí do pátku v areálu dvora základní školy. Projekt jsme nazvali Kino ZaŠkolou. Budou se zde vždy od 21:45 promítat amatérské filmy či také dvoudílný dokument Rok českých tradic aneb Co nám svět může závidět. Amatérské filmaře, stejně jako divadelníky, zaštiťuje NIPOS – Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, takže to byla logická volba.
Mluvil jsi o jednom semináři Světlo a tma, ale letos jste jich připravili o dost víc. O které byl největší zájem?
Jedny z prvních byly naplněny semináře ADHD Janka Lesáka a Performovat sebe Braňa Mazúcha. Ale zájem byl o všechny, takže jsme nakonec zvýšili počet seminaristů v každém z nich na dvacet. A pokud je někde volné místo, jsou to spíš jedno, dvě.
Pořád je tvým cílem mít semináře, které obsáhnou všechny obory divadla?
Je to tak. Zároveň mi s tím letos hrozně pomohla Tereza Sochová. Jsem rád, že ji mám v týmu.
Soubory, seminaristé i další návštěvníci musí mít kde hlavu složit. Ubytování je stále slabinou Jiráskova Hronova. Povedlo se to nějak zlepšit?
Kvůli tomu, že už neplatí koronavirová omezení, jsme mohli nabídnout více míst těm, kteří chtějí spát ve školních třídách. Zároveň se nám, díky úsilí města Hronova a lidem Šárky Čmelíkové z Kulturního a informačního střediska Hronov, hlásí více Hronováků, kteří nabízí ubytování v soukromí. Jistou krizi budeme mít první dny festivalu, protože přijedou početné soubory, a i ty musíme ubytovat.
Festival se stále koná z pověření ministerstva kultury a také za finančního příspěvku ze státního rozpočtu. Jenže jdou hlasy, že i kvůli aktuální ekonomické krizi a zdražování bude příští rok podpora státu znatelně menší. Víte už o tom něco?
Jen to, že se to říká. I letos jsme kvůli rozpočtovému provizoriu docela dlouho čekali na to, jak vysoký bude státní příspěvek. A ano, říká se v kuloárech, že se dotace státu příští rok nejen pro Jiráskův Hronov sníží. Ale nikdo dnes neumí říct, jak to doopravdy bude. My se ale vždy snažíme každý výpadek financování nějak nahradit. I díky městu a týmu Šárky Čmelíkové se třeba rozšiřuje skupina sponzorů a partnerů festivalu.