94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Klást si správné otázky

4.8.2022

Seminář AD/HD Janka Lesáka
První překvapení – počet lidí. Druhé překvapení – generační různorodost od studentů doslova po důchodce. Třetí překvapení – nápad na one-shot film. Sedím a poslouchám se zaujetím nejen všechno, co jednotlivé skupinky seminaristů napadlo, ale jaké jim Janek Lesák klade doplňující otázky. Později mi říká: „Je to stejný princip, jako když chceme zrekonstruovat stodolu. Zvolit nějaký postup a klást si ty správné otázky.“
Jde o jednozáběrový film, který pravděpodobně sice nevznikne, ale pár zajímavých scénářů se zrodí, skupina je prý nabídne v sobotu organizátorům jako podnět pro příští JH. Napadlo by vás třeba zpracovat metodou filmového klipu život na Hronově jen pomocí nohou? Nebo pojmout JH jako celoživotní úděl? Nebo hledat ducha JH? Nebo si klást otázku, zda existuje Život po Hronově a udělat si na to téma RPG či počítačovou hru? Tak tohle po pár dnech seminaristům vrtá hlavou a téma propracovávají do dokonalosti.
Jsou stále přítomny otázky PROČ, JAK, CO… Ano, stačí tyhle jednoduché základní otázky, které si často u svých báječných nápadů neklademe, ale měli bychom, aby nevznikla blbost, ale třeba tvůrčí počin. „ Předpokládal jsem, že asi nemá cenu si dělat bodový program na celý týden, ale spíš si určit nějaký směr, kterým půjdeme, a trošku to neustále přizpůsobovat, podle toho, co je tady za lidi,“ říká Janek, který je lektorem na Hronově poprvé. „Začínali jsme tím, že jsme si říkali, co by kdo od toho potřeboval, k čemu mu to bude. A je to hodně různorodé. Jsou tu studenti uměleckých škol, úplný profíci, lidi generační i profesně rozrůznění. Průsečík, který teď hledám, je asi to, co se člověku hodí, když chce vyřešit jakýkoli problém. Je jedno, jestli tvoříš autorské divadlo, nebo chceš založit školní noviny. Důležité je klást si správné otázky.“
 
Proč jsme se přihlásili:
 
*Asi hlavně proto, že jsem hledal nějakou inspiraci, jak dělat něco nového, protože mám delší dobu pocit, že jsem zaseklý v jednom bodě. A vlastně jsme to tady i našel, taková metoda, jak se dostat od něčeho k něčemu – je to strašně fajn.
 
*Já oceňuju, že na Hronově je možnost věnovat se nejen tradičnímu interpretačního divadlu, ale dívat se na to z trochu jiných úhlů.
 
*Já jsem n Hronově poprvé, vybíral jsem si seminář podle noticek, a tohle jsem ani nedočetl, něco ve mně cvaklo a já si řekl: To chci. A jsem spokojený a zjišťuju, že autorská tvorba není jenom o divadle, hodí se to úplně všude. Ta Jankova metoda je všeobjímající, umělecky obohacující, dává inspiraci, že hledat příběh můžeme v čemkoliv. Je to o divadle, ale zároveň i není. Protože to divadlo je život, a v životě se může stát cokoli.
 
*Já jsem si říkala, že musím zkusit něco jiného, nejen něco klasického. A tohle opravdu není klasické divadlo, které znám, které dělám. Chtěla bych se dozvědět něco víc o těch modernějších věcech, a tady to je autorské divadlo. Třeba že dostanete nápad, který zdánlivě ani není divadelní , ale dá se z toho udělat krásná věc. Taková sranda, nebo cokoliv jiného. Prostě jsem to chtěla zkusit.
 
* Přihlásil jsem se, protože divadlo může být a je nějaká forma vyjádření nějakého názoru. Líbí se mi vycházet ze sebe, a to má s autorským divadlem hodně společného. Nejde jen o to nějak interpretovat text, ale třeba vidět obrázek hlavičky a z toho něco vytvořit. Vyjádřit udělat něco autorského.
 
Jana Soprová
 
 

Zpět