94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Lucerna

LucernaHlavní program

28. 7. 2023 19:30 — 21:15

Jiráskovo divadlo

Divadelní soubor Jiráskova divadla Hronov
Délka představení: 105 minut

o inscenaci:
Předehra zavádí čtenáře do mlýna, jednoho zimního večera. Ve světnici sedí mleči Machovec a Hejnyš, sekerník Braha, krajánek, mlynář a jeho syn Prokop. Prokop předčítá z kroniky o koruně české. Z vedlejší světnice se ozývá zpěv žen, venku je metelice, přichází stárek, vypráví jim o lípě, ve které se ozývá zpěv mrtvých klášterníků. Přítomní si stěžují na vrchnost. Krajánek se přidává a vypravuje o skalském mlýně, o starém mlynáři, jak se před smrtí setkal s hastrmanem. Zvenčí přichází Jílek (pronásledovaný český bratr), nese tajné knihy a s ním, Mateří Douška v šerém rouše. Zachránila ho před správcem a dráby. Mateří Douška je nabádá, aby Jílek odešel. Mleči Jílka odvádějí, v tom opravdu přichází správce. Jde na jisto, drábi prohledávají mlýn. Mateří Douška sedí v místnosti, správce ani drábi ji však nevidí. Mlynář se správcem odcházejí do mlýnice. Mateří Douška sejme kuklu, objeví se mladá, svěží, s věncem v rozpuštěných vlasech a začne zpívat. Najednou zmizí, Prokop zůstává, jak omámen, přichází krajánek, považuje Mateří Doušku za ducha.

Setkáváme se tu s několika aspekty, které figurují později i v Lucerně. Předně tu jsou některé shodné postavy: mlynář, sekerník Braha, objevují se pohádkové bytosti ‒ hastrman a víly. Nalezneme tu také totožné motivy ‒ stesky na vrchnost, zpívající lípa ‒ v závěrečné scéně pak Zajíček oslovuje Haničku „Mateřídouško“… (z dostupných materiálů)

Úprava a režieRostislav Hejcman
Scéna a technické zabezpečení: Michal Kops, Dagmar Kolínová, Rostislav Hejcman
Grafická animaceMiroslav Válek
InspiceDita Poláková
Nápověda, kostýmyHana Peterková
MaskyŠárka Čmelíková

Hrají:
Kněžna Lucie Peterková, Zima Pavel Labík, Dvořan Richard Kašpar, Sejtko Jan Brož, Vrchní Pavel Zuzek, Klásek Dan Zobal, Mlynář Filip Křivohlávek, Pan Franc Ivo Hambálek, Babička Zdena Komárová,  Mušketýr Ivo Fanta, Hanička Zuzana Rainová, Ivan Miroslav Lelek, Zajíček Jan Táborský, Michal Cyril Šourek, Klásková Vladimíra Rousková, Kroužilka Radek Podola,  Braha Vratislav Hanuš Votruba Antonín Krtička, Žena bukovického rychtáře Kateřina Zobalová

Premiéra čtvrtek 27. 4. 2023, Jiráskovo divadlo Hronov