94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

O – Objekt

Lektor Štěpán Gajdoš

Zaměřte se na jeden objekt, který máte právě u sebe. Může to být úplně cokoli. Fakt. Jaké má váš vybraný objekt vlastnosti? Jaké skupenství, materiál, jakou vůni či váhu? Dělá nějaký zvuk? A jaký přináší příběh?

Kdy se z objektu na jevišti stává scénografie či rekvizita, kdy loutka, nebo prostě téma divadelní inscenace?

A může být objekt na jevišti prostě jenom objekt?

Seminář se zabývá objektovým divadlem, různými pohledy na něj a nekonečnou škálou možností práce s objektem v současném divadle. V průběhu semináře budeme s účastníky pomocí praktických cvičení zkoumat jaké možnosti mohou konkrétní specifika a kvality objektů přinést pro všechny divadelní složky a možné využití těchto principů při tvorbě (především autorské) divadelní inscenace. V průběhu semináře se dotkneme herecké, scénografické, režijní i dramaturgické práce. Jsou vítání všichni, kdo mají chuť objevovat a tvořit.

Lektor Štěpán Gajdoš je režisér, scenárista, herec. Absolvoval magisterské studium režie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Zabývá se především tvorbou autorských inscenací a také divadlem pro děti. V svých projektech často zkoumá možnosti nových médií jako například v interaktivním audiowalku Neviditelná tržnice (spolek Pomezí), on-line kouzelnické show Ondřeje Pšeničky s názvem Magnolia, na kterou se mohli připojit diváci z celého světa prostřednictvím aplikace Zoom nebo v site specific inscenaci Deus Ex Machina (Divadlo KULT) zpracovávající téma umělé inteligence, kde propojil výrazné technologické řešení a divadelně netradiční prostor kostela. Věnuje se také filmové tvorbě, převážně jako scénárista. Od října 2023 je kmenovým režisérem Malého divadla v Českých Budějovicích.