94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Pátý sloupek Honzy Duchka

3.8.2022

Příští rok to bude půl století od okamžiku, kdy se jistý pán jménem OIsson zastavil v bance vybrat větší množství hotovosti, aniž by v ní měl účet.
Příští rok to bude půl století od okamžiku, kdy se jistý pán jménem OIsson zastavil v bance vybrat větší množství hotovosti, aniž by v ní měl účet. Kupodivu se našel někdo, kdo i ve stavu jistého rozrušení dokázal srozumitelně vyslovit slovo Norrmalmstorg, takže švédská policie na náměstí toho jména dorazila překvapivě rychle.
Pan Olsson měl s policií již předchozí zkušenosti, konkrétněji bohaté a špatné, pročež strážce zákona uvítal palbou. To pochopitelně přispělo k vzájemné nevraživosti a zatížilo komunikaci mezi samozvaným správcem banky a strůjci jejího rychle vznikajícího obklíčení. Rozhovory byly vedeny sice bez přehnaných květnatostí a s minimem společenských frází, přesto ale nakonec trvaly stěží uvěřitelných sto třicet hodin. Šest dnů strávili v bance také čtyři rukojmí. Nevím tedy, jaká je vaše zkušenost s institucemi přepážkového typu, ale šest dnů už je hodně i na poštu Praha - Stodůlky.
 
Bylo by lze předpokládat, že sympatie oněch čtyř drobných střadatelů budou spíše na straně policie. Nakonec minimálně jeden byl jistě už skoro na řadě. Ti však, jak se nakonec ukázalo, fandili více panu Olssonovi. Policie pak scéně ještě přidala na dojemnosti notnou dávkou slzného plynu, načež se další dějství dramatu přesunulo do soudní síně a ve slovnících přibylo heslo Stockholmský syndrom.
Zvláštní vztahy moci a sympatií vznikají také mezi divadelníky a diváky. Soubor zavře publikum často na několik hodin do temné místnosti a rozpoutá drama. Přítomní kritici míří na herce ostrými pohledy a dumají o vině a trestu. Platící zákazníci očekávají, že budou obslouženi ke své spokojenosti. Paní ve třetí řadě lituje, že si nedošla na toaletu, protože teď už se to tak docela nehodí.
Až celé ty manévry skončí, bude se soudit. Pak teprve vyplave napovrch, kdo byl zasažen, kdo a proč si poplakal, kdo je čí rukojmí, kdo tu má koho rád a komu přibyla diagnóza.
 
 
 

Zpět