95. Jiráskův Hronov 1. – 9. 8. 2025

PC neboli Problémový klub

Stálý lektorský sbor PC:

Alena Zemančíková vystudovala dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Po letech manuálních zaměstnání byla od roku 1988 dramaturgyní Západočeského divadla v Chebu. Od roku 1997 pracuje v Českém rozhlase. Napsala čtyři rozhlasové hry, natočila řadu autorských dokumentů a fejetonů, garantovala programové řady pořadů o kulturních dějinách a poezii. V roce 2008 vydala povídkovou knížku Bez otce, v roce 2009 vyšla dětská knížka Mařenka a Čenda a roku 2012 krátké texty v knize nazvané Značkování. Román Příběh v řeči nepřímé vydalo nakl. Větrné mlýny v roce 2015. V roce 2020 vyšla monografie o Činohře Národního divadla v Praze v letech 1990–2015 Zpětné zakreslení cesty. Kromě rozhlasového vysílání spolupracuje s  časopisem Listy, Tvar a s literární přílohou deníku Právo Salón. Píše sloupky pro internetový deník Referendum. Narodila se v Praze, většinu života prožila v západočeském pohraničí a v Plzni, nyní žije v Praze. Má čtyři děti. 

Miriam Kičiňová vyštudovala divadelnú dramaturgiu a teóriu a kritiku divadelného umenia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium. V rámci programu Erazmus sa zúčastnila výmenného študijného pobytu na AGRFT v Ľubľane. Už počas štúdia spolupracovala ako dramaturgička s divadlami Ludus a A.ha.. Zúčastňovala sa ako porotkyňa či dopisovateľka do festivalových denníkov na prehliadkach neprofesionálneho divadla ako napr. Scénická Žatva. Ako recenzentka písala pre časopis Javisko, KOD, Divadlo v medzičase a Monitoring slovenských divadiel. Pedagogicky pôsobila na Cirkevnom Konzervatóriu v Bratislave a na Konzervatóriu v Košiciach. Bola externou pedagogičkou na Vysokej škole múzických umení na katedre Scénografie a kostýmového výtvarníctva a Divadelného manažmentu. V rokoch 2015 – 2019 pôsobila ako externá dramaturgička Štátneho divadla Košice. Spolupracovala aj s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove, s Divadlom Andreja Bagara v Nitre, s Divadlom Jána Palárika v Trnave. Od roku 2010 najprv pôsobila ako lektorka dramaturgie v Činohre Slovenského národného divadla, kde sa venovala vzdelávacím projektom a zahraničným aktivitám, neskôr i ako dramaturgička. Od roku 2023 je opäť riaditeľkou Činohry SND.

René Levínský se narodil v Olešnici nad Halštrovem v saském Vogtlandu Evě Oelsnitz a Andreasi Bandovi, přímému potomkovi sládka broumovského pivovaru. Dramatikem se stal během svého pobytu v Hradci Králové, zejména pod vlivem Markéty Rybové a Petra Stančíka. Jeho dosavadní dílo sestává z přibližně osmnácti divadelních her pro dospělé a devíti loutkových her pro děti (ty podepisuje na památku svého otce Šimon Olivětín). Jeho hry Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou (pseudonym Samuel Königgrätz) a Harila (Helmut Kuhl) byly zfilmovány Pavlem Göblem. V říjnu 1988 spoluzaložil divadlo Nejhodnější medvídci, v srpnu 2016 pak Divadlo Vojty Oláha. Světové premiéry jeho her jsou uváděny vesměs na scéně jeho domovských divadel, často v koprodukci s Divadlem Na tahu. Za svého dvorního režiséra považuje Levínský Andreje Kroba, který uvedl 6 jeho her. Mimo něj ovšem jeho hry režírovali např. Zdeněk Bartoš, Hana Burešová, Radek Beran, Martin Františák, Jan Frič, Štěpán Gajdoš, Petr Hašek, Michaela Homolová, Radosław Kasiukiewicz, Martin Kosa, Jakub Krofta, Ivo Kristián Kubák, Jiří Kubec, Slávka Mašínová, Marie Nováková, Jan Oborník, Tomáš Procházka, Akram Opička Georgi, Petr Štindl, Johana Švarcová, Daniel Vavřík, Marek Zákostelecký, Ewa Zembok a další. Jeho hry byly přeloženy do angličtiny, němčiny, polštiny, ruštiny, běloruštiny, litevštiny a francouzštiny. Od svého návratu do Čech v lednu 2016 žije Levínský na břehu Rokytky ve Vysočanech. Českého uměleckého života se účastní převážně o víkendech.

Petr Michálek je absolventem divadelní dramaturgie JAMU, kde nyní pracuje jako rektor. Pracoval v Brně, Karlových Varech, Děčíně a 12 let řídil zlínské divadlo, kde mimo jiné uvedl dva díly kabaretu o Jiřím Ovčáčkovi. Ve své tvorbě se jako herec, režisér, či autor rád věnuje různým druhům komedie, např.: Válka Roseových nebude!, Domeček, Upokojenkyně, Bečva (true crime). Nepravidelně učí Seminář tvůrčího psaní. Při chůzi natáčí podcast Kam jdeš? (www.kamjdes.art)

Hosté PC:

Tomáš Jarkovský - 3. 8., 4. 8. 

Vystudoval režii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením Ivana Rajmonta a Jana Borny. V současnosti tamtéž pokračuje v doktorském studiu v oboru Alternativní a loutková tvorba a její teorie. Na Katedře alternativního a loutkového divadla též působil jako externí pedagog. Jako hostující dramaturg, scénárista a libretista spolupracoval s řadou profesionálních divadel (Naivní divadlo Liberec, Jihočeské divadlo, Minor, Západočeské divadlo v Chebu, Lutkovno gledališče Maribor, Divadlo Alfa Plzeň, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Divadlo Drak, Klicperovo divadlo, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Městské divadlo Kladno, Divadlo D21, Studio Ypsilon ad.). V letech 2014 – 2017 byl kmenovým dramaturgem Divadla Drak, od roku 2020 je jeho ředitelem a dramaturgem. Spoluzaložil také nezávislý divadelní soubor Športniki. Celkem se jako autor nebo dramaturg podílel na více než 60 profesionálních inscenacích, z nichž celá řada získala mnohá ocenění na různých mezinárodních festivalech nebo v odborných anketách.


Jan Mrázek - 5. 8., 6. 8.

Divadelní lektor a písničkář. Lektoruje a vede divadelní kurzy v pražském divadle D21 a ve Škole Improvizace. Hraje sám nebo v kapelách DOTmy a Kapela Hyjé!. Vystudoval KVD DAMU a v současné době je doktorandem na KATaP DAMU. V poslední době se hojně pohybuje v Polsku zejména ve spolupráci s vesnickým divadlem Węgajty.