94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

PEL - Pohybová experimentální laboratoř

Lektorka: Veronika Vaculíková

Tento seminář nabízí práci s tělem zcela netradičním způsobem.

Předchozí pohybové zkušenosti nejsou nutné, ale je potřeba počítat se zvýšenou fyzickou zátěží. Ano, budeme se i potit.

Zastavení - pohyb - dynamika - rytmus - dech - tenze - uvolnění. Skrze nejrůznější zadání a vedené improvizace budeme objevovat a rozvíjet vlastní kreativní potenciál, sbírat pohybový materiál a zkoumat jak vyjádřit podstatu věci bez zbytečných kudrlinek. Může například levá noha vyjádřit emoci? Umí vaše rameno plakat? A jak byste pohybově ztvárnili váš dnešní oběd? Nezůstaneme na povrchu. Půjdeme pěkně do hloubky, abychom vyždímali esenci zadaného. Vystoupíme z komfortní zóny a posuneme hranice vlastních fyzických možností. Polechtáme všechny naše smysly, které nám umožní prožitek z jiné perspektivy. Pracovat budeme jak individuálně, tak ve dvojici a skupině, čímž prohloubíme také vnímání vůči partnerovi, skupině, prostoru i sobě samému. Pojďme se nebát hrát si, hledat, zkoušet, chybovat, selhávat, objevovat, pojďme zkrátka společně experimentovat. 

Seminář je vhodný pro herce a tanečníky, ale také pro režiséry, dramaturgy a autory.

Lektorka Veronika Vaculíková je typická multipotenciální umělkyně, kterou nelze příliš snadno zaškatulkovat. Má na kontě řadu projektů, ať už jako autorka, spoluautorka, performerka, taneční interpretka, herečka, chůdařka či choreografka a režisérka. Jejími posledními autorskými projekty jsou krátký oceňovaný taneční snímek Cycles a česko-německý site - specific projekt Moldava - nekonečná stanice.

Veronika vystudovala katedru nonverbálního divadla na HAMU, abslovovala stáž v pařížské škole Studio Magenia a další inspiraci posbírala na mnoha seminářích zaměřených na fyzické divadlo, tanec, butó a film.

Má téměř dvacet let zkušeností s vedením tvůrčích pohybových dílen pro nejrůznější skupiny studentů, žáků i učitelů, v divadelních školách, na DAMU, zuškách, divadelních i tanečních festivalech a přehlídkách jako je Mladá scéna, Tabambourré, Tanec tanec, festival PAN a další.