94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Postapo

2.8.2023

Glosa Jana Duchka.

Nevím, jestli jen málo sleduji současnou populární kinematografii, ale přijde mi, že v kinech ubývá filmů s postapokalyptickou tématikou. Možná je celá ta globálně oteplovací hrozba tak přítomná, že již žádné snímky o přírodních katastrofách nejsou třeba a ty o epidemiích nám zas znechutily dva koronavirové roky. Dovoluji si proto nabídnout všem filmařům (jistě čtoucím tento plátek) koncept svého scénáře. Jedná se o postapo velkofilm z prostředí amatérského divadla.

Tedy: mimozemšťané unášejí pracovníky odpovědné za tvorbu propozic a implantují jim ovládací čipy. Následně je vydáno rozhodnutí, že do přehlídkového systému budou přijaty jen inscenace plně dozkoušené. Efekt se brzy projevuje po celé zemi. Na přehlídkách není co hrát a lektorské sbory se uchylují k jiným formám sebepoškozování. Rodinné stříbro je degradováno na rodinný bronz. Salon odmítnutých končí, protože když jsou odmítnutí všichni, tak to nějak není ono.

A přece, z doutnajících šedivých trosek klíčí zelená rostlinka naděje a v divadelním podzemí tajně vznikají zcela nové přehlídky:

Celostátní přehlídka mysliveckého divadla  – Fořtovo Srní

Krajská přehlídka komediálního divadla – Hroby

Národní přehlídka železničního divadla – Divadelní šmír Přistoupim

Krajská přehlídka edukativního divadla – Pytlíkov

Piknik jevištních dezinformátorů – hrad Kámen

Krajská přehlídka angažovaného divadla – Nehasice

Setkání divadelních minimalistů – Velice

Národní přehlídka divadla středního věku – Blata

Putovní bienále urputné činohry (salon nepoučitelných) – Zahájí / Pohoří

Krajská přehlídka divadla otorhinolaryngologů – Mory

Žatva různého a ostatního divadla – Řitka

Zpět