94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

První letošní sloupek Hozy Duchka: Impresionistický svět

31.7.2022

Je hloupý, jak daleko vidí. Tak praví okřídlené přísloví, patrně neoficiální čtvrtý zákon geometrické optiky.
Je hloupý, jak daleko vidí. Tak praví okřídlené přísloví, patrně neoficiální čtvrtý zákon geometrické optiky. Soudě podle tohoto jednoduchého IQ testu jsem rok co rok o pěkných pár metrů moudřejší. Jako řidič jsem již musel podniknout jistá opatření, neboť národ je vzdor aktuálním cenám potravin veskrze obézní a pod vlivem nejnovějších zpráv ze světa i ciziny se zproštěn důvodů k sebezáchově střemhlav vrhá pod kola. A nárazníky na stromech nerostou, alespoň ne v celku.
 
V pěším životě však brýle odkládám. Nakonec leccos už jsem viděl a mnohdy to nepotřebuji vidět podruhé, což je ostatně princip, který neodbytně provází i každý divadelní festival. Amatérské divadlo snad dokonce více, ježto nemívá ambici odvádět pozornost od tématu bombastickou scénografií. Chodím tedy světem, který je spíš impresionistickým plátnem. Tu zelený ovál, tam hruškoidní obrazec černi. Když je modro shora, je hezky, když zespoda, jsem u rybníka. Pro základní orientaci ve vesmíru to stačí. Naopak příliš mnoho detailů může rušit od vnímání širšího celku a zastírat skutečné tvary věcí.
 
Je Jiráskův Hronov, čas, kdy se lidé vytrhávají ze svých původních kontextů a stávají se festivalem. Je začátek Jiráskova Hronova, čas intenzivního vítání. Prosím vás proto snažně, myslete na nás krátkozraké introverty. Je milé, že mi přátelsky máváte z výlohy restaurace, ale já vidím, že tam někdo myje okna. Je milé, že na mě pomrkáváte přes půl sálu, ale já vidím reprobednu. Je milé, že se ke mně hrnete ze schodů, ale já v tu chvíli prostě nevím, že nejste pianino a nemůžete se mi divit, že nerozpažím ruce v uvítacím gestu.
 
Pokud se domníváte, že se neznáme a já se k vám přesto familiárně ženu (míněno takové to introvertní „familiárně ženu“, které se projevuje pouze divokou myšlenkou na tichý pozdrav a delším přiblblým pohledem), promiňte mi. To nevadí, že jste někdo úplně jiný. Vyšli jste mi v Rorschachově testu a já vás mám rád.
 
Honza Duchek
 

Zpět