94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Rekonstrukce divadla skončila těsně pod čarou

31.7.2022

Rozhovor se starostou města Hronova Petrem Koletou
Sešli jsme se v nově rekonstruované radnici, tentokrát už s malým „r“. Říkal jste, že jste se nastěhovali teprve před týdnem. Bylo složité předělat hotel na kanceláře?
 
On to vlastně ani hotel nebyl. Šlo napůl o úřad a napůl o už horší ubytovnu. Bylo důležité sestěhovat všechny zaměstnance úřadu pod jednu střechu tak, aby dostupnost úřadu byla komfortní pro všechny občany. Po roce a půl se to podařilo a teď řešíme už jen drobné dodělávky a reklamace. Myslím, že rekonstrukce se povedla a místní občané kvitovali s povděkem, jak dopadla.
 
Takže nyní je úřad pod jednou střechou…
 
Ano. Je také bezbariérový s výtahem. Myslím, že je dobré zmínit i úpravu okolí s veřejnými toaletami ve středu města, tak, jak by to mělo být. Přibylo parkoviště a za úřadem máme dalších čtyřicet míst navíc.
 
Pojďme k divadelní tématice. Pamatuji se, že Jiráskův Hronov vždycky začínal představením domácího spolku. Co říkáte tomu, že tomu tak letos nebylo?
 
Není to úplně otázka pro mě. Pokud bych se já jako laik měl k této problematice vyjádřit, divadelnímu spolku se to nebude líbit.
 
Zkuste to.
 
Bavíme se o spolku, ale vlastně se ani o spolek nejedná. Byl bych rád, kdyby to spolek byl a ochotníci uchopili svoji činnost tímto způsobem. Neměli by se toho bát, všechno by bylo jednodušší. Můj osobní pocit jako laika je takový, že je zapotřebí nová krev. Náboj. Aby se činnosti spolku někdo chytil, vrhl se na to a posunul ji dál. Z úvodního představení jsem trochu zklamaný a mrzí mě, že je to i kvůli našim divadelníkům. Vždycky se prali o to, aby mohli festival zahajovat a teď to tak není. Jde o nejstarší divadelní festival na světě, je to naše chlouba, pýcha. To, co dělá Hronov Hronovem. Možná je to generační problém. Mluvím o mladé krvi, ale ono je velmi těžké najít tahouna, který by to dokázal.
 
Už delší dobu se hovoří i o rekonstrukci Jiráskova divadla.
 
Právě zmíněná rekonstrukce byla jediným projektem, se kterým jsme neuspěli se žádostí o dotaci. Pokud se týká ostatních dotačních titulů, dařilo se nám lépe. V tomto případě uspělo dvacet ze dvou set žádostí a my bohužel skončili těsně pod čarou. Je jasné, že nás nemohou hodnotit jako Národní muzeum nebo kostely v Kutné hoře. Ale je důležité, že máme hotový projekt a stavební povolení. Obnova divadla je naší prioritou, bohužel náklady na ni včetně vybavení jsou okolo 60 miliónů.
 
Budete rekonstruovat divadlo i bez dotace?
 
To se nedá. Šedesát miliónů jsou tři až čtyři rozpočty města na investice.
 
Trochu odbočím. Blíží se volby. Budete kandidovat?
 
Kandidátka je už podaná. V Hronově je spousta věcí, které jsme nestihli. Máme projektovou přípravu na investice za 300 miliónů korun. Je to šílené číslo, ale kdyby se opět podařilo získat dotace z právě vypisovaných titulů IROP a MMR, máme tady práci na dalších šest let. Strávili jsme nad projekty velké množství času a chtěli bychom je dotáhnout do zdárného konce.
 
Co se povedlo a co se nepovedlo?
 
Povedla se nám rekonstrukce papírny za 30 miliónů. Nebyla jednoduchá, ale je dobře, že se nám podařilo zachránit právě tu část, kde trávili dětství sourozenci Čapkovi. V současné době jsou tam umístěny expozice právě na toto téma. Podařilo se připravit projekt a provést celou rekonstrukci radnice. Je rozestavěný víceúčelový stadion za sedmdesát miliónů a jsou i další úspěšné investiční akce typu oprav chodníků, cyklostezek a silnic. Za volební období jsme investovali téměř čtvrt miliardy korun. Víc než padesát procent šlo z dotací.
 
Zpět k festivalu. Ubytovací kapacity zůstaly stejné nebo se je podařilo navýšit?
 
To je spíše otázka na Šárku Čmelíkovou. Nemám od ní informaci, že by potřebovala v tomto ohledu s něčím pomoci. Vše je stejné v tom ohledu, že taxíky se snaží rozvézt návštěvníky festivalu do Náchoda, Kostelce, Poříčí a tak dále. Zaznamenal jsem ale signály, že místní obyvatelé situaci ohledně ubytování vnímají a snaží se budovat apartmány, což by velmi pomohlo. Ubytování tohoto typu je velmi příjemné. Snažíme se do Hronova dostat turisty, což se lépe daří i díky expozici sourozenců Čapků. Jisté je, že hotel nebude. Zatím jsem neslyšel, že by se našel nějaký mecenáš, který by se o něco podobného pokusil. Zato vznikají v Hronově nové byty, které v budoucnu mohou sloužit i k pronajímání během festivalu.
 
Honza Švácha
 

Zpět