95. Jiráskův Hronov 1. – 9. 8. 2025
2.8.2023
Rozhovor s Janem Šveňhou, autorem hudební úpravy pro pásmo Festivaly baštim! a vedoucím lidové hudby folklorního souboru Šáteček.
Přijeli jste s předpokládám na vaše poměry spíše nestandardním kusem. Čemu se tedy běžně věnujete?
Ve skutečnosti se standardně soubor věnuje folkloru středního Polabí. Opravdu zpracovává písně a tance ze sbírek, samozřejmě stylizovaným způsobem, aby byly stravitelnější pro dnešního diváka a ne pouze folkloristy, kteří hledají tu obecnou čistotu. Snažíme se to dělat tak, aby to respektovalo folklorní zázemí a zároveň to bylo zajímavé pro širokou veřejnost.
A jaký má Šáteček vztah k divadelnosti?
Abych pravdu řekl, tak my to vlastně v tuhle chvíli objevujeme a hledáme. Protože tradičně, když se ohlídnu do minulosti, jsme měli spíše výhradně taneční čísla, scénicky-taneční ale ne až tak divadelní. V posledních pár letech, kromě tohohle čísla, které je spíše nefolklorní, ale na téma životu ve folkloru, objevujeme pásma, která jsou ještě víc scénická nebo divadelnější, obsahují více mluveného slova, nebo se dokonce rytmizuje a tancuje na mluvené slovo.
Takže plánujete další podobné výstřelky, jako jsme dnes viděli?
Tohle považuju za velký výstřelek, přece jenom tancování na známou swingovou hudbu z existujícího muzikálu, pouze přetextovanou… Beru to jako takový bonbonek pro milovníky festivalů, kteří na ně jezdí ať už jako návštěvníci, nebo jako interpreti. V současnosti například připravujeme delší pohanské pásmo, které bude obsahovat lidové motivy a témata, ale sahá zase víc do minulosti. Soubory více zpracovávají třeba osmnáctého a devatenáctého století a my se chceme podívat ještě dál a zpracovat to více divadelně. Nebudeme si hrát na to, že skutečně skáčeme přes ohně.
A motivace pro Festivaly baštim! byla jaká?
V rámci našich pravidelných výročních koncertů, který děláme jednou za pět let, se snažíme vždycky udělat něco zajímavého pro naše kamarády, známé, rodiny, kteří na to typicky přijdou. Před pěti lety například byla evoluce tance, na poslední výročí nás napadlo udělat příběh o tom, jak jede soubor na festival. S ohledem na to, jak krásná hudba z filmu Starci na chmelu je, to byla poměrně jasná volba. Ačkoliv musím říct, že to byla hudebně výzva, je to přece jen žánr, který jinak nehrajeme.
Měli bychom se my na Jiráskově Hronově, kteří nejsme na folklorní soubory moc zvyklí, ještě něco dozvědět?
Možná bych zkusil i trošku zaagitovat. Pozvěte i tradiční folklorní čísla, přece jen jsme se tu sešli my a Rosénka s takovými čísly, která nejsou typicky folklorní.
Ptala se Kateřina Prášilová