94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

WOW - SPECIÁLNÍ SEMINÁŘ JEVIŠTNÍCH TECHNOLOGIÍ A KOUZEL

Lektor: Janek Lesák

Zakoupit jednodenní semináře bude možno od 1.7. 

Technologie si vybírá režiséra. Není vždy jasné proč, takže si nedělejte starosti, určitě najdeme tu, která k vám dokonale půjde. Zkuste třeba tuhle. Prostě si ji vezměte a mávněte s ní. Myslím, že od vás můžeme očekávat velké věci…

Jevištní technologie jsou jako vaše kouzelná hůlka. Pokud víte jak je použít, nepotřebujete obří investice a titul z elektrotechniky, stačí trocha vynalézavosti. 

V semináři Janka Ollivandera Lesáka si každý den osaháte a vyzkoušíte práci s jinou divadelní technologií. Dozvíte se něco o jejich historii a možnostech využití v profesionálních i amatérských podmínkách a dostanete zásobárnu tipů jak na ně, i pokud jste se jich doteď spíš báli. 

Seminář rozhodně není určen jen technickým profesím – nevede ho technolog, ale režisér. Bude showroomem nejrůznějších jevištních kouzel a hledáním co nejjednodušších cest, jak je uskutečnit. Jste vítáni, ať už jste herci, režiséři, nebo scénografové. Je ale pravda, že pokud máte problém dostat se do nastavení vlastního telefonu, možná to nebude zrovna to pravé pro vás. 

Seminář není podmíněn celotýdenní účastí. Pokud přijedete jenom na den nebo na dva, stavte se jen na den na dva. Tady je rozvrh hodin (a ani nepotřebujete obraceč času): 

Sobota:

Zvuková kouzla – Jakou moc má v divadle zvuk? K čemu jsou všechny ty čudlíky na mixáku? Jak se obejít bez mixáku a zvučit představení telefonem? Proč vypadá každý mikrofon jinak? Jak editovat zvuk? Jak vytvořit scénografii zvukem? Jaký kouzla umí zvukové efekty a modulace hlasu? Jak dobít světové divadlo s jedním mikrofonem a prázdným jevištěm? 

Neděle:

Zvuková virtuální realita – Jak celé minulé století pracovali ruchaři?Jak úplně oblbnout mozek zvukem? Co je prostorový zvuk? Co je binaurální zvuk? Celé to vyrobíme za pár kaček!

Pondělí:

Kouřák, větrák a světlo – Jak se dá vyprávět příběh světlem? Jaké jsou vlastně druhy světel a jak fungují od žárovky až po inteligentní hlavu? Co to po mě chce ten osvětlovač, když přijedu hrát k němu divadla? K čemu jsou všechny ty čudlíky na světelném pultu? Jak nasvítit představení, i když máte jen čtyři světla? Proč všechno vypadá líp s kouřem a v kontrasvětle? Vyrobíme si plně funkční divadlo ovládané počítačem!

Úterý

Live cinema – K čemu všemu se dá na jevišti použít projektor? (To budete koukat.) Co proslavilo Laternu magiku a jak to udělat taky? Jak funguje klíčování? Jak funguje live cinema a jak ho udělat jenom se smartphonem? Vyrobíme si živé kino!

Středa:

Vaříme krev – Kdy použít umělou krev a nezaprasit u toho všechno kolem? Podle jakého receptu vařil krev Hitchcock? Kubrick? Ridley Scott? Tarantino? Jak nalíčit průstřel hlavy za 45 sekund? Praxe a ochutnávka! 

Čtvrtek:

Hologram – Jak se dělali na jevišti duchové v 19. století? Jak se dělají současné hologramové show? Zprovozníme vlastní hologram!

Pátek:

Déšť, sníh, oheň – Jak na jevišti může pršet? Jak na jevišti může sněžit? Jak na jevišti může hořet? Jak na jevišti nasimulovat explozi atomovky? Budeme vynalézat! 

Pozor, seminář WOW probíhá každý den od 10 do 13 hod, je možné zakoupit i jednodenní vstupenku za 350 Kč. 

Lektor Janek Lesák je režisér a scenárista tvořící s Natálií Preslovou Strýčkovou umělecké vedení divadla NoD v Praze a tvůrčí kombo Janek & Natálka. Je fanoušek jevištních efektů a technologií, ačkoli z matiky i fyziky vždycky propadal a jeho masterpiecem je připojení několika objímek pro žárovku bez toho, aniž by vyhořel. Zprovoznění většiny jevištních technologií mu naštěstí přijde lehčí, než připojení tý blbý objímky, do který stejně vede na jeho vkus nesmyslně moc drátků.