94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

ČRO – Od rozhlasu k podcastu

Lektor Tomáš Peterka a hostující lektor Petr Voldán

Seminář zájemcům poskytne náhled do etiky i technologie moderní rozhlasové práce. Jaký je rozdíl mezi publicistikou a zpravodajstvím? Jak vypadá běžná každodenní rutina rozhlasové práce? Co je to podcast? Co potřebuji k tomu, abych mohl tvořit audioobsah? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi.

Rozhlas je dnes už tradiční součást mediálního prostředí u nás. K divadlu má blíže, než se může na první pohled zdát. Nejenže se divadelní práce přenesla i do rozhlasového vysílání prostřednictvím rozhlasových dramatizací divadelních her, ale rádio spojuje s divadlem i nutnost mistrného zvládnutí jazyka a vytváření emocí a obrazů.

Nahlédněte společně s lektory do taje rozhlasové práce. Naučte se, jak se dělá reportáž, rozhovor, zpravodajský vstup nebo třeba podcast. Součástí workshopu bude možnost zúčastnit se přímého rozhlasového přenosu z festivalu, nahlédnutí do práce lidí, kteří podobné akce zajišťují nejen coby moderátoři, ale i jako mistři zvuku a produkční. Podíváte se i za mixážní pult v přenosovém voze.

Lektor Tomáš Peterka je muzikant a dlouholetý rozhlasák, který po svých začátcích v Českém rozhlase prošel několika komerčními stanicemi, aby se po letech zase do Rozhlasu vrátil. Během své profesionální kariéry vystřídal posty hudebního dramaturga, moderátora, kreativisty a producenta a nyní zastává post šéfa komunikace v Českém rozhlase Hradec Králové. Kromě rozhlasové práce se věnuje produkci filmových dokumentů, videoklipů a dlaších formátů, spolupracuje s projektem Paměť národa a nejvíc volného času mu uzmou tři hudební tělesa, se kterými brázdí pódia nejen v Česku.

Hostující lektor Petr Voldán pochází z Pardubic, vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Už tam se nakazil „rozhlasovým virem“ a zakotvil v Československém rozhlase. Byl dvě období stálým rozhlasovým zpravodajem v Rusku (včetně nezávislých států, bývalých republik Sovětského svazu) a tři roky zpravodajem v Londýně. Jako zvláštní zpravodaj pracoval také v Afghánistánu, Finsku, Číně, na Maltě i v dalších zemích. Dvanáct let působil jako asistent v europarlamentu v Bruselu.

      S Českou televizí natočil 12 sérií cestopisných fejetonů pořadu Postřehy odjinud. V roce 2020 vydal knihu Na vlnách s Petrem Voldánem, která byla nominována mezi pět nejlepších cestopisů roku v soutěži o Cenu Hanzelky a Zikmunda.