94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

D - Dramaturgie

Lektor Jan Šotkovský

Dramaturgie je zvláštní profese. Nikdo netuší, co vlastně obnáší, v kritikách se o ní píše, jen když neudělala, co prý udělat měla, lidé si jí všimnou, až když není. A přesto to bez ní nejde. Protože dramaturgie, to je vlastně odhad, co lze s daným materiálem udělat, co je s ním dobré udělat a co s ním dokážeme udělat právě my. I s malým kašpárkem lze zahrát velké divadlo, ale až po chytré dramaturgické rozvaze.

V případě našeho semináře bude materiál pro divadelní tvorbu takzvaný „pevný“ či „tradiční“ dramatický text, ale principy, které na něm budeme testovat, se hodí i pro jiné a autorštější divadelní styly. Budeme hledat v textech dramatické situace, motivace pro jednání hereček a herců a impulsy pro to, jak vyprávět příběh hry pro publikum zajímavě. A nakonec si řekneme něco i o tajemném a zásadním umění zvaném škrtání.

‌‌

Lektor Jan Šotkovský absolvoval dramaturgii na JAMU, od roku 2007 až doposud je dramaturgem Městského divadla Brno, v letech 2004–2019 byl dramaturgem taktéž brněnského Buranteatru, s jehož pohrobky aktuálně tvoří Divadlo Vejminek. Je autorem či spoluautorem půl druhé desítky divadelních her. Učí na Divadelní fakultě JAMU několik „Úvodů do…“ a je tamtéž vedoucím Ateliéru doktorských studií. Porotoval už celkem slušné množství amatérských přehlídek. Na Hronov jezdí tak dlouho, že se to už ani nesluší říkat.