94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Dvě výstavy v Čapkově mlýně jsou plné chytrých detailů

3.8.2022

Do Staré papírny – Čapkova mlýna jsem dorazila lehce po třinácté hodině a stihla se tak připojit k právě začínající prohlídce. Předtím syrový prostor prošel významnou změnou.
Od konce letošního června ho zaplňuje expozice Muzea Náchodska věnovaná sourozencům Čapkovým a jejich rodině i jiným hronovským rodákům a osobnostem, které jsou s Hronovem nějak spojeny. Patří mezi ně například divadelník Antonín Knahl, akademický malíř Ivo Švorčík, scénárista a animátor Josef Lamka nebo režisér a kameraman Jan Špáta. Součástí výstavy jsou staré fotografie, předměty, které patřily hronovským osobnostem a staré vybavení mlynářské domácnosti.
 
Mezi další zajímavé detaily patří recept na staročeský chleba a možnost ověřit si své mlynářské předpoklady při poznávání obilných zrn. Průvodkyně ve výkladu počítala s dětskými návštěvníky a zapojila je do připraveného pohádkového programu. Ve mlýně je zároveň k vidění druhá expozice, výstava obrazů Boženy Jelínkové-Jiráskové a písemností Heleny Čapkové nesoucí název Setkání, kterou připravili členové Komité Čapek Hronov. Jako upoutávku musím zmínit fakt, že zde může návštěvník ochutnat jablko ze stromu zvěčněném na obraze.
 
Veronika Matúšová
 

Zpět