94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

MRK – Marketing pro divadla (3.–5. 8.)

Lektor Matúš Benža

Třídenní seminář

Niektorí tvorcovia považujú marketing v divadlách za nechceného votrelca a pri pomyslení na inscenáciu ako na produkt alebo na divákov ako na spotrebiteľov ich striasa. Veď dobrá inscenácia sa predá aj sama, bez reklamných príkras. Druhí zas považujú marketing za panaceu – odpoveď na každý problém. „Zlý marketing“ je potom hlavnou príčinou neúspechu a poloprázdnych divadelných sál.

Pravdou je, že marketing má od zázračného všelieku ďaleko. Rovnako nemusí byť ani o prekrikovaní sa, nátlaku či naliehaní. Predpokladom akéhokoľvek úspechu bude vždy kvalitná divadelná inscenácia. Avšak, pravidelná a konzistentná marketingová aktivita vám môžu pomôcť pri objavovaní nového publika pre vašu tvorbu.

„Robiť dobrý marketing“ však vyžaduje odhodlanie, čas, niekedy aj trochu peňazí a predovšetkým chuť sa vzdelávať a experimentovať. Seminár vám preto pomôže zorientovať sa v marketingovej terminológii, predstaví vám celé spektrum nástrojov propagácie vrátane základných zásad tvorby pútavého obsahu. Poskytne vám jednoduchý a logický postup, ako si vytvoriť komunikačnú stratégiu a plán propagácie pre váš divadelný súbor.

 Lektor Matúš Benža je absolvent divadelného manažmentu na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave (2008) a kultúrnej politiky a manažmentu umenia na City, University of London (2011). V roku 2016 na VŠMU obhájil dizertačnú prácu na tému Nové média v marketingu divadiel. Počas svojej pracovnej kariéry spolupracoval s kultúrnymi inštitúciami ako Slovenské národné divadlo, Balet Bratislava a Rozhlas a televízia Slovenska. Neskôr pôsobil na manažérskych pozíciách v marketingových oddeleniach komerčných spoločností ako napr. O2 a HEINEKEN Slovensko. Od roku 2019 pôsobí ako odborný asistent na Katedre divadelného manažmentu, v rokoch 2020 až 2022 bol prorektorom pre zahraničie, vzťahy s verejnosťou a projektovú činnosť. Budúcich divadelných manažérov učí predmety súvisiace s marketingom a marketingovou komunikáciou. Od roku 2023 je dekanom Divadelnej fakulty VŠMU.