94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Pražské amatérské Divadlo RADAR získalo prestižní Cenu Pavla Dostála

30.7.2022

Tisková zpráva divadla Radar z 30. července 2022
HRONOV — Slavnostní předání Ceny Pavla Dostála za přínos českému amatérskému divadlu dnes odstartovalo devítidenní mezinárodní festival Jiráskův Hronov 2022. Ocenění získal divadelní soubor Divadlo RADAR / Hrobeso, který působí ve stejnojmenném divadle v pražských Holešovicích. Letos tento ochotnický spolek slaví čtvrt století od svého založení a na probíhajícím 92. ročníku Jiráskova Hronova uvede hned dvě inscenace – Pověsti pro štěstí a Čechovova Racka.
 
Divadlo RADAR / Hrobeso patří mezi přední české amatérské divadelní soubory a pravidelně se s úspěchem účastní celostátních soutěží, hronovské mezinárodní přehlídky a zahraničních festivalů v Rakousku, Chorvatsku nebo v ruské Ťumeni.
 
“Nikdo z nás samozřejmě nedělá divadlo kvůli oceněním, nemůžu ale popřít, že je to pro nás velké uznání za roky divadelní činnosti,” přiznává vedoucí souboru a režisér Luděk Horký. “Je to hlavně poděkování všem v souboru, ale i mimo něj. Máme silnou oporu ve vedení našeho Divadla RADAR a Domu dětí a mládeže, který je naším zřizovatelem. A je krásný pocit jménem všech těch lidí cenu pro úspěšné amatérské divadelníky převzít,” dodává.
 
Aktuálně má holešovický soubor na repertoáru vedle zmíněných festivalových inscenací ještě divadelní adaptaci Ostře sledovaných vlaků Bohumila Hrabala, muzikálové zpracování filmové klasiky Adéla ještě nevečeřela a pro nejmladší diváky Pohádky do kapsy. Všechny se v minulosti na Jiráskův Hronov probojovaly.
Za svou historii uvedli “hrobesáci” přes tři desítky inscenací, mezi ty nejúspěšnější patří Dokonalá svatba (Robin Hawdon, režie: Milan Schejbal), Poručík z Inishmoru (Martin McDonagh, režie: Luděk Horký) a Zlatý drak (Roland Schimmelpfennig, režie: Štěpán Pácl), který byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2018.
Z Divadla RADAR také vzešla řada později profesionálních herců a režisérů: Martin Písařík, Vojtěch Dyk, Jan Maxián, Štěpán Pácl, Lenka Zahradnická, Lucie Valenová, Mikoláš Tyc a další.
 
V Divadle RADAR (dříve DDS Ty-já-tr) působí pod společnou hlavičkou celkem devět divadelních souborů a téměř stejný počet kroužků dramatické výchovy. Dohromady RADAR sdružuje kolem tří stovek členů. Ti se aktivně zapojují do celé řady lokálních kulturně-společenských akcí (Zažít město jinak, Velká holešovická apod.) a účastní se divadelních nebo recitačních soutěží (Pražské poetické setkání, Pražský kalich, Otvírání). Každoročně také pořádají letní dětský divadelní tábor pro více než sedmdesát dětí z Prahy a okolí.
Cenu Pavla Dostála uděluje festivalový výbor Jiráskova Hronova jako “výraz ocenění dlouholeté kontinuální umělecké i organizační činnosti, která je přínosem pro rozvoj oboru českého amatérského divadla a [...] je dlouhodobě přínosná a inspirující.”
 
Kontakty:
Jana Kottasová | umělecká vedoucí divadla
j.kottasova@ddmpraha7.cz | 724 350 605
Luděk Horký | vedoucí souboru, režisér
ludek.horky@email.cz | 739 524 521
Divadlo RADAR, Pplk. Sochora 9, Praha 7
 

Zpět