94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Šest čestných občanů, z toho tři včera

30.7.2023

Rozhovor se starostou Jiráskova Hronova Petrem Koletou.

Odhaluje nejen osobní vztah k tomuto významnému kulturnímu podniku, který již devadesátým třetím rokem přitahuje množství ochotníků z celé České republiky. Petr Koleta diskutuje o úspěšném překonání výzev pandemie, ocenění čestných občanů a budoucích ambicích potřebných k většímu lesku festivalu. Letošní ročník slibuje výjimečné hosty a bohatý program, který opět přivede do města Hronova kulturní nadšence z celého regionu.

Je váš vztah k hronovskému festivalu osobní?

Můj vztah je specifický k Hronovu jako celku, takže všechno, co v našem městě probíhá, vnímám osobně. A pochopitelně, festival Jiráskův Hronov je to nejdůležitější, co tady každoročně probíhá. Jde o prestižní záležitost, jak pro město, tak pro Královéhradecký kraj – a pokud to vnímám správně, tak i pro ministerstvo kultury. A doufám, že to tak bude i nadále.

Existují nějaké momenty nebo novinky, které byste chtěl zmínit?

Jsem rád, že se devadesátý třetí ročník podařilo zajistit finančně, především díky přispěvatelům, kterými jsou vedle největšího přispěvatele, ministerstva kultury, i kraj, město a řada sponzorů. Letošní zahájení bylo výjimečné i pro mě. Udělili jsme čestné občanství třem osobnostem české kultury. Za zmínku stojí, že město Hronov, pokud jde o čestné občanství, není příliš „rozdavačné“. V minulosti jej udělilo pouze v roce 1888 Aloisi Jiráskovi a v novodobé historii Egonu Hostovskému (23. dubna 1908, Hronov – 7. května 1973, Montclair, New Jersey, USA, český prozaik, redaktor a novinář – pozn. red.) a Janu Špátovi (25. října 1932 Náchod – 18. srpna 2006 Praha, český kameraman, režisér a vysokoškolský pedagog – pozn. red.). Třemi osobnostmi, které byly takto oceněny včera, jsou sourozenci Čapkovi, Karel, Josef a Helena.

Kdo bude přebírat čestné občanství?

Za Helenu převzala ocenění pravnučka Kateřina Trlifajová, zároveň tu byla i její maminka. Za Josefa a Karla převzal čestné občanství se souhlasem vnučky – paní Dostálové – předseda Společnosti bratří Čapků, Pavel Vespalec.

Co podle vás dělá hronovský festival výjimečným?

Především jde o to, že se koná již devadesátý třetí ročník. Jiráskův Hronov je festival amatérského divadla, jehož síť v České republice je podle dostupných informací nejhustější na světě. Ochotníky zdejší atmosféra do Hronova přitahuje. Pokud vím, tak jich letos na festivalu bude okolo osmi set. Dost často se jedná o rodinnou tradici, která se předává z rodičů na děti. To nám samozřejmě dělá radost.

Přežili jsme covid. Po letech s pandemií nás nic podobně zásadního nečeká?

Měli jsme obrovské štěstí a já jsem moc rád, že jsme neporušili kontinuitu festivalu. Festival tedy nezastavila válka ani covid. Možná to bylo i díky termínu, ve kterém se Jiráskův Hronov koná. Dokázali jsme tím projít, přestože to nebylo úplně jednoduché. Bylo na nás rozhodnutí, zda se festival bude, či nebude konat, a my se jednoznačně rozhodli, že ano. Mohlo se stát cokoliv a mohlo se to vymstít. Nakonec všechno dobře dopadlo.

Ve svém okolí neznám ani jednoho člověka, který by na festivalu covidem onemocněl…

Ani já takového člověka neznám, ale vlastně jsem to ani nezjišťoval. Ale aby vznikl problém, nemusí jít pouze o covid, mohla by to být jakákoliv tragická událost. Naštěstí, pokud pamatuji, nic takového se v dějinách Jiráskova Hronova nestalo. Festival vždy nějakým způsobem projde v dobrém. Ať už jde o zásadní úrazy nebo něco podobného. Musím to zaklepat.

Takže ani letos nepředpokládáte žádné problémy?

Žádné zásadní. Jinak se téměř vždy nějaké objeví. Například již na počátku letošního festivalu se nám někdo snažil předělat dopravní značení města. Někdo vytahal a připravil si značky. Nevím, zda si je přichystal k nějakému účelu. Je možné, že máme silnice špatně označené, a zřejmě proto je kdosi vyndal a zohýbal. Popřemýšlíme a vyhodnotíme, zda byly přikázané směry jízdy a jednosměrky správně umístěné.

Tuším, že tím to asi nebude…

Je festival, lidé jsou rozdovádění. Mohou to být samozřejmě místní i návštěvníci přehlídky. Beru to jako součást atmosféry.

Jaký má festival vliv na místní komunitu?

Myslím si, že velký. Je to skvělá příležitost pro setkávání místních. Většina lidí se na to celý rok těší. Už ví, že potkají po delší době některé známé, těší se především na koncerty a divadelní představení v parku, kde je prostor a více místa. Část z místních půjde samozřejmě i na divadla, ale bude to zřejmě část menší. Divadelní představení z oficiálního programu jsou podle mě především pro divadelníky, pro seminaristy, pro ty, kteří chtějí načerpat inspiraci pro svůj další divadelní život.

Jaké jsou dlouhodobé plány a ambice týkající se přehlídky do budoucích let?

Ambice, alespoň za mě, je posunout festival o trochu výše, pokud jde o finanční stránku věci. Posledních patnáct let se rozpočet této akce pohybuje na stejné úrovni a už je to velmi těžké. Je to náročné jak pro ochotníky samotné, tak pro organizátory. Přehlídka se vinou toho nemůže posouvat dál. Určitě o tom budeme mluvit na festivalovém výboru. Bohužel, zatím se nedaří sehnat generálního sponzora, jehož prostředky by tento stav změnily. Bavíme se o částce okolo dvou milionů. Nápady do programu přehlídky, které zatím nejsme schopni zaplatit, by tak bylo možné realizovat. Není možné nejprve naplánovat program a pak na něj teprve shánět prostředky. To se prostě nedá. I když vím, že by si to Jiráskův Hronov zasloužil.

A překážky a výzvy letošní přehlídky, pomineme-li ekonomiku akce?

Myslím, že si v posledních letech všechno dobře sedlo. Musím říct, že už téměř veškerá organizace jde mimo mě. Pokud tedy pominu již zmíněné shánění financí od sponzorů. Většinu problémů již řeší paní ředitelka KIS s programovým ředitelem panem Julínkem. Téměř vše funguje tak, jak má.

Takže zpětná vazba z prvních dnů festivalu se jeví v příznivém světle?

Je začátek festivalu a na zpětné vazby je poměrně brzy. Ve festivalovém výboru jsme si popřáli hodně zdaru, zdá se, že všichni mají dobrou náladu, a tak věřím, že žádné zásadní problémy nebudou, ať už se jedná o divadla či koncerty. Jsem rád, že se povedl páteční předvečer, že se hrála Lucerna, že se aplaudovalo vestoje. To jsem u místního představení zažil poprvé. Je vidět, že se povedla generační obměna souboru. Jsem laik, takže to hodnotím svobodně… Za mě to bylo výborné.

I v letošním roce se objeví na Hronově význační hosté. Mohl byste jmenovat ty nejzásadnější?

Po mnoha letech přijel ministr kultury. Vedle pana Martina Baxy a jeho náměstka Milana Němečka přijede tradičně i hejtman a senátor Martin Červíček, náchodský starosta Jan Birke, paní doktorka Malcová a například i paní ředitelka Lázňovská. Jsem spokojený, protože všichni tito lidé dodají festivalu určitý lesk.

Ptal se Honza Švácha

Zpět