94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Vyjádření vedení festivalu a doplnění Omluvy vedení festivalu z 5. 8. 2023

6.8.2023

Vedení festivalu Jiráskův Hronov nyní, po skončení festivalu, znovu vyjadřuje jednoznačný odsudek použití fyzického násilí ze strany divadelního technika vůči herečce souboru D.R.E.D. a upřímnou lítost nad celou situací, kterou nelze brát na lehkou váhu.

Na odpoledním představení inscenace Totování souboru D.R.E.D. v pátek 4. 8. v hronovském Jiráskově divadle došlo k incidentu, když divadelní technik z obavy o zdraví kolem sedících diváků a o možné zničení majetku zasáhl neadekvátním způsobem a udeřil otevřenou dlaní do obličeje herečku, která performovala na sedadlech mezi diváky.

Festivalové vedení tento krok okamžitě odsoudilo jako nepřijatelné pochybení technika a herečce i souboru se po skončení představení jménem organizátorů omluvilo. I po festivalu bude s herečkou a souborem dále v kontaktu ve snaze o dořešení celé situace. O omluvu herečce se po skončení představení pokusil také technik, herečka však omluvu odmítla. Technik byl externím zaměstnancem festivalu a platnost jeho smlouvy s koncem festivalu vypršela. 

Celá věc je nyní šetřena jako přestupek Policií ČR a do uzavření vyšetřování se vedení k události nemůže dále vyjadřovat. 

Divadelní festival Jiráskův Hronov si dlouhodobě zakládá na otevřeném a svobodném sdílení a vyjadřování a usiluje o vytvoření přátelského a inkluzivního prostředí pro všechny zúčastněné. Umělecká svoboda a bezpečí diváků i účinkujících jsou pro vedení festivalu i další organizátory jednoznačnou prioritou. Jakékoliv fyzické násilí považujeme za nepřijatelné a ještě jednou jeho použití důrazně odsuzujeme. 

Za vedení festivalu

Jan Julínek, programový ředitel a tiskový mluvčí festivalu

Šárka Čmelíková, provozní ředitelka festivalu

Josef Jan Kopecký, předseda Festivalového výboru

Text Omluvy vedení festivalu z 5. 8. 

Zpět