96. Jiráskův Hronov 31.7. – 8. 8. 2026

Zvu vás na kus Banátu

3.8.2025

Rozhovor (a pozvánka) s divadelní pedagožkou a ko-lektorkou Leonou Houdkovou

Leona Houdková, divadelní pedagožka, oblíbená ko-lektorka dětského semináře Pohádkovým světem, letem a členka Divadla Brambůrky, se zítra (tedy v pondělí) od 16 hodin na faře představí v doprovodném programu se svou sólovou autorskou inscenací Dělat se pořád musí. Inscenaci tuze doporučujeme – a zveme na ni prostřednictvím krátkého rozhovoru.

Jak tvoje inscenace vznikla?

Byla jsem na půl roku na pracovní stáži ve vesnici Svatá Helena v rumunském Banátu. Jelikož se mi tam hodně líbilo, leccos jsem tam zažila a potkala tam zajímavé lidi, rozhodla jsem se na základě toho udělat inscenaci – což je zároveň i můj závěrečný projekt na Katedře výchovné dramatiky na DAMU, kterou zrovna dokončuju.

Na co bys lidi pozvala?

Na kus Banátu, kus z té vesnice přenesený v mých zážitcích. Důležitý je tam příběh jedné paní, která pro mě byla hodně inspirativní – a tak jsem tam zahrnula její strasti a veselosti a nějaký její pohled na život. 

Pro koho je ta inscenace určená?

Vlastně asi pro kohokoliv: může být zajímavá pro lidi, kteří v Banátu byli, ale i pro ty, kdo tam nebyli. Asi je pro všechny, koho zajímá specificky venkovský život a nahlédnutí do toho, jak můžou žít české komunity úplně daleko. Nemá to diváckou adresu ohraničenou ani věkově – asi není úplně pro nejmenší, ale řekla bych, že klidně třeba od osmi, devíti, deseti let už ano. Přijďte!

autor: Michal Zahálka / foto: Ivo Mičkal

* foto z inscenace souboru Brambůrky Most - Perníkajda

Zpět